Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

POWER, polityka społeczna: pierwszy konkurs na deinstytucjonalizację rozstrzygnięty

POWER, polityka społeczna: pierwszy konkurs na deinstytucjonalizację rozstrzygnięty fotolia.pl
Ministerstwo Rozwoju zakończyło ocenę wniosków w konkursie na deinstytucjonalizację usług opieki nad osobami z zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Do dofinansowania wybrano 16 projektów z 37 złożonych.
Dedykowane są one osobom z wszelkiego rodzaju zaburzeniami i chorobami psychicznymi, w tym m.in. osobom starszym chorującym na zespoły otępienne, osobom z tzw. podwójną diagnozą (tj. osobom uzależnionym np. od alkoholu ze współwystępującymi zaburzeniami psychicznymi), osobom doświadczającym depresji, a także dzieciom i młodzieży cierpiącej m.in. na uzależnienia od substancji psychoaktywnych czy zaburzenia jedzenia.
 
Wypracowywane rozwiązania uwzględniać będą doświadczenia zagraniczne, m.in: rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia model opieki terapeutycznej stosowany we włoskim Trieście. Pokazuje on, że środowiskowe centra zdrowia psychicznego, zapewniające skoordynowaną, kompleksową, ukierunkowaną na potrzeby osoby chorującej i jej bliskich, opiekę nad osobami z zaburzeniami psychicznymi znacząco ogranicza konieczność hospitalizacji, skraca czas pobytu w szpitalu i pozwala osiągnąć skuteczność leczenia, przy jednoczesnym zmniejszeniu wydatków na psychiatrię. Innym przykładem zagranicznych rozwiązań, które mogą być rozwijane w wybranych do dofinansowania projektach jest podejście stosowane w Finlandii, które zakłada szybką pomoc we wczesnej fazie kryzysu, tj. doprowadzenie do spotkania terapeutycznego w ciągu doby od wystąpienia kryzysu, z udziałem chorego i rodziny oraz osób mu bliskich (przyjaciele, sąsiedzi, współpracownicy, ksiądz, lekarz rodzinny, itp.).
 
Z listą wybranych projektów można zapoznać się TUTAJ.
 
Źródło: power.gov.pl
Pt., 1 Kw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża