Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sposoby na ratowanie budżetów szpitalnych i…samorządowych

Sposoby na ratowanie budżetów szpitalnych i…samorządowych fotolia.pl

Parkowanie przy szpitalu w Elblągu nie za darmo

Na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu znajduje się 500 miejsc parkingowych. Strefa płatnego parkowania obejmie od 1 czerwca br. 150 miejsc, znajdujących się na tyłach kompleksu szpitalnego. Nadal za darmo będzie można zostawić samochód na głównym parkingu przed lecznicą.

Pierwsze 20 minut będzie kosztowało 20 groszy. Każda kolejna godzina spędzona na szpitalnym parkingu będzie oznaczała dla kierowcy wydatek 5 zł.

Miesięczny abonament pracowników szpitala wyniesie 30 zł, a firm współpracujących ze szpitalem – 50 zł.

Źródło: www.elbląg.wm.pl

Szpital wojewódzki w Gorzowie ma ratować były wiceminister zdrowia

Sposobem na ratowanie najbardziej zadłużonego szpitala w Polsce (blisko 300 mln) ma być zmiana na stanowisku dyrektora. Obejmie je Marek Twardowski, były wiceminister zdrowia (w latach 2007 – 2011).

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej stracił kontrakt z NFZ, ale zapłaci samorząd.

Oddział Okulistyki Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej, pomimo braku kontraktu z NFZ, będzie znowu przyjmować pacjentów. Ale w sukurs przyszły władze miasta przeznaczając 100 tys. zł na leczenie chorych z zaćmą i jaskrą.

Samorząd nie mógł się pogodzić z brakiem kontraktu z NFZ na prowadzenie okulistyki, więc zapłaci za szpitalną opiekę okulistyczną. Opracowano program leczenia jaskry i operacji zaćmy. Koszt operacji zaćmy wynosi około 3,5 tys. zł. Mieszkańcy Rudy Śląskiej zapłacą około 700 zł (ich odpłatność zostanie zminimalizowana do kosztów zużytych materiałów medycznych). Ci których nie będzie stać na ten wydatek, będą mogli zwrócić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z wnioskiem o dofinansowanie leczenia.

Powiat tarnowski chce sprzedać szpital w Tuchowie

Podczas nadzwyczajnej sesji w dniu 29 maja br. , Rada Powiatu Tarnowskiego glosować będzie nad przyjęciem uchwały w sprawie sprzedaży szpitala w Tuchowie. Nieruchomość chce kupić spółka Centrum Zdrowia Tuchów, która ją obecnie dzierżawi.

Spółka Centrum Zdrowia Tuchów od czterech lat wynajmuje od powiatu większość pomieszczeń szpitala. Przed rokiem przejęła też oddział ginekologiczno-położniczy. W modernizację oddziałów i poradni zainwestowała dotychczas około 10 mln zł - informuje internetowe wydanie Dziennika Polskiego.

Spółka ma w planach kolejne inwestycje, związane np. z wymianą dachu i elewacji. Ich realizacja uzależniona jest m.in. od pozyskania funduszy zewnętrznych. A o te spółka może starać się jedynie wówczas, gdy będzie właścicielem budynków.

Wartość obiektów przeznaczonych do sprzedaży (w trybie bezprzetargowym) oszacowano na 5,7 mln zł. Aby transakcja doszła do skutku, zgodę wyrazić muszą radni.

Konin. Marszałek województwa i prezydent miasta korespondują w sprawie szpitala

Trudna sytuacja finansowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie stała się tematem korespondencji marszałka województwa i prezydenta tego miasta. Orientacyjny wynik finansowy placówki za 2011 r. wynosi minus 22,5 mln zł.

"Liczę na realizację ulg podatkowych dla szpitala" - napisał marszałek województwa Marek Woźniak, odpowiadając na list prezydenta Józefa Nowickiego.

Sytuację finansową szpitala pogorszył strajk, który trwał od 20 lutego do 26 marca. Ponad 1 tys. pracowników domagało się podwyżek wynagrodzeń. Protest zakończył się zgodą dyrekcji na podwyżkę płacy zasadniczej o 200 złotych brutto od 1 kwietnia i wypłatę ewentualnej jednorazowej premii w wysokości 400 złotych brutto przed świętami Bożego Narodzenia.

Prezydent Nowicki poinformował marszałka, że sytuacja ekonomiczna, organizacyjna i medyczna szpitala jest dramatyczna. "Mamy do czynienia z upowszechnianiem informacji o planowanym przenoszeniu, zmniejszaniu, likwidacji oddziałów oraz ograniczaniu działalności szpitala" - napisał.

Podkreślił, że utrzymywanie w głębokiej niepewności pacjentów, lekarzy, pielęgniarek i mieszkańców budzi jego niepokój. "Wobec powyższego oczekuję publicznej deklaracji organu prowadzącego szpital (samorząd województwa), co do dalszych losów placówki" - dodał prezydent.

Nowicki poprosił też o odpowiedź, czy szpital nadal będzie placówką wojewódzką, czy zajdą zmiany w jej strukturze wewnętrznej i jak głęboko mają one sięgać.

Marszałek zachęcił prezydenta, aby rozmawiał z dyrektorem szpitala, bo jest on "najlepiej zorientowany w sytuacji i potencjalnych scenariuszach ratowania lecznicy". Podkreślił, że województwo zainwestowało w koniński szpital największe w skali regionu środki finansowe. "Nie wyobrażam sobie, żeby tak ogromny nakład inwestycyjny mógł być niewłaściwie wykorzystany" - dodał.

W konińskim szpitalu leczonych jest na 24 oddziałach około 40 tys. pacjentów rocznie, wykonywanych jest blisko 10 tys. operacji. Na br. placówka podpisała kontrakt w wysokości ponad 122 mln zł. W porównaniu z 2011 r. jest on wyższy o 6,2 mln zł.

Źródło: PAP/Rynek Zdrowia

Bydgoskie szpitale zapraszają rodziny pacjentów do hotelu

Jak informuje Gazeta Wyborcza, krewni pacjentów, którzy przyjadą do bydgoskich szpitali, mogą nocować w hotelu asystenckim nr 1, należącym do Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Do dyspozycji rodzin będzie 18 miejsc, w dwuosobowych pokojach.

Kuchnia i łazienka są wspólne. Jedynym mankamentem jest fakt, że pokój trzeba dzielić z obcym człowiekiem. Ale za to ceny są przystępne. Pierwsza noc kosztuje 32 zł, kolejne 28 zł - podaje Gazeta Wyborcza.

Już wkrótce w sekretariatach klinik i oddziałów rozłożone będą ulotki informujące o możliwości nocowania w hotelu asystenckim.

W Świnoujściu i Słupcy tną wynagrodzenia

Szpital Miejski w Świnoujściu przedstawił program naprawczy, który ma powstrzymać zadłużanie podmiotu (obecnie wynosi ono 14 mln zł). Planuje się m.in. restrukturyzację zatrudnienia i redukcję uposażeń. Program zakłada m.in. obniżenie dodatku za wysługę lat, obniżenie o 100 zł wynagrodzeń, zwolnienia sekretarek medycznych oraz zamianę umów o pracę na kontrakty.

Z kolei w szpitalu w Słupcy trwają negocjacje z lekarzami zapowiadającymi odejście z placówki. Przyczyną są planowane cięcia w kontraktach, obniżenie stawki godzinowej, zróżnicowanie wynagrodzenia (powiązanie z efektywnością działania). Obecnie co miesiąc szpital generuje blisko 300 tys. zł strat.

W Gorzowie Wielkopolskim prywatni inwestorzy wyłożą 100 mln zł na ośrodek radioterapii?

Pojawiła się szansa, że przy Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego powstanie ośrodek radioterapii. Potrzebna jest zgoda władz województwa.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, województwo lubuskie to biała plama na mapie leczenia onkologicznego. Pacjenci muszą jeździć na radioterapię do Szczecina, Poznania czy Zielonej Góry. Leczenie pacjentów poza województwem kosztuje 14 mln zł rocznie.

Koszt budowy ośrodka szacowany jest na około 100 mln zł. Szpital mogłyby wybudować prywatne firmy np. w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Zainteresowane firmy chcą go wybudować za własne pieniądze. Potrzebny jest tylko teren pod inwestycję. Dyrekcja szpitala wysłała już pismo do marszałka województwa w tej sprawie.

Sob., 26 Mj. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: