Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Lubuskie szpitale powiatowe bez środków na rozwój opieki długoterminowej

Lubuskie szpitale powiatowe bez środków na rozwój opieki długoterminowej fotolia.pl

W marcu bieżącego roku odbyło się posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Lubuskiego. Starostowie zajęli się między innymi kwestią lubuskich szpitali powiatowych, które mimo dopełnienia wszelkich kwestii formalnych, nie otrzymały pieniędzy na modernizację przystosowującą ośrodki do realizowania opieki długoterminowej oraz geriatrycznej. Samorządowcy przedstawiają listę argumentów i domagają się pieniędzy z Funduszu Medycznego lub realokacji środków z innych obszarów KPO.

Brak pieniędzy odbije się przede wszystkim na pacjentach

Choć Lubuszanie są młodsi w porównaniu do ogółu populacji w całym kraju, nie oznacza to, że ominie ich wiek senioralny. Jest to związane z ogólnym, nieodwracalnym trendem starzejącego się społeczeństwa. Sytuacja ta wymusza już teraz podjęcie działań mających na celu przygotowanie infrastruktury oraz personelu, który będzie gotów udzielać pomocy osobom starszym. – Brak dodatkowych środków finansowych z KPO dla szpitali z województwa lubuskiego nie tylko nie pozwoli na utworzenie dodatkowych łóżek, ale również utrzyma bądź zwiększy i tak już długie kolejki oczekujących na przyjęcie do lubuskich placówek, sięgające w niektórych miejscach nawet 1,5 roku – zauważa Leszek Bojan, Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Lubuskiego.

W oficjalnym Stanowisku wystosowanym przez starostów, została zawarta lista argumentów, które mają przekonać decydentów do zmiany opinii w sprawie środków dla szpitali województwa lubuskiego. Wskazano między innymi na pozytywne oceny złożonych wniosków, które mimo tego znalazły miejsce na liście rezerwowej, oraz niekorzystne wskaźniki demograficzne, które w znaczący sposób obniżyły noty w części poświęconej opisowi populacji. Starostowie podkreślili, że weryfikujący dokumenty nie uwzględnili przekształceń łóżek ginekologiczno-położniczych, dziecięcych oraz noworodkowych na łóżka dla pacjentów w wieku 60+. Zwrócili również uwagę na to, że średni czas oczekiwania na miejsce w zakładach opiekuńczo-leczniczych w ich województwie wynosi aktualnie nawet 1,5 roku, który w obliczu złych prognoz demograficznych, będzie się tylko wydłużać.

Samorządowcy nie składają broni

Mimo trudnej sytuacji finansowej, zarządzający lubuskimi placówkami medycznymi podejmują działania, mające na celu dostosowywanie podmiotów leczniczych do ewoluujących potrzeb pacjentów. Leszek Bajon wskazał między innymi na to, że województwo lubuskie od lat jest pionierem w restrukturyzacji szpitali, a wprowadzane zmiany nakierowane są między innymi na optymalizację wykorzystywania bazy infrastrukturalnej oraz kadrowej.

– Lubuskie podmioty lecznicze podejmują we własnym zakresie szereg działań zmierzających do poprawy standardów świadczonych usług i komfortu pacjentów. Tego typu działania powinny być premiowane, dowodzą bowiem determinacji w poszukiwaniu rozwiązań wpływających na poprawę dostępności i jakości świadczonej opieki medycznej. Pominięcie w dofinansowaniu inwestycji planowanych przez lubuskie podmioty działa demotywująco zarówno dla zarządzających, jak i rozczarowuje społeczność lokalną – konstatuje Bojan.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią Stanowiska Konwentu Powiatów Województwa Lubuskiego w sprawie wsparcia finansowego dla szpitali powiatowych z województwa lubuskiego na rozwój opieki długoterminowej.

Wt., 1 Kw. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Alina Piekarz