Program profilaktyki raka szyjki macicy został poszerzony o dwa nowoczesne badania: test HPV HR oraz cytologię na podłożu płynnym (LBC). Test HPV HR – pomaga wykryć wywołujące raka szyjki macicy szczepy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV 16 i 18) z kolei cytologia na podłożu płynnym jest dokładniejsza i pozwala lepiej ocenić stan zdrowia szyjki macicy.
Badania te pozwolą skuteczniej wykrywać zmiany nowotworowe już na wczesnym etapie. Badaniami zostaną objęte kobiety w wieku 25-64 lata.
Wymaz z szyjki macicy jest pobierany na podłoże płynne, co umożliwia wykonanie testu molekularnego HPV HR i oceny mikroskopowej (LBC) z jednej próbki (triage). W przypadku ujemnego wyniku testu HPV HR, badanie będzie wykonywane co 5 lat. W przypadku dodatniego wyniku HPV HR, z tej samej próbki, bez konieczności powtarzania wizyty zostanie wykonana cytologia na podłożu płynnym (LBC). Jeśli cytologia wykryje zmiany na szyjce macicy, pacjentka zostanie skierowana na dodatkowe badania w ramach etapu pogłębionej diagnostyki.
Zmiana została wprowadzona na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 7 marca 2025 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych. Zmiany wejdą w życie od 25 marca br.
Źródło: MZ