21 marca bieżącego roku odbyło się VII posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego. Spotkaniu, którego głównym tematem było funkcjonowanie oraz finansowanie szpitali powiatowych w województwie lubelskim, przewodził Przewodniczący Konwentu Starosta Zamojski Stanisław Grześko.
Dramatyczna sytuacja finansowa oraz wynikająca z tego konieczność przeprowadzenia niezbędnych reform, które uzdrowią sytuację w lubelskich szpitalach – o tym dyskutowali w Lublinie starostowie i prezydenci województwa lubelskiego oraz dyrektorzy szpitali powiatowych. Na Konwencie Powiatów Województwa Lubelskiego nie zabrakło również Członka Zarządu Województwa Lubelskiego Jarosława Kwaska, Dyrektora Wydziału Zdrowia LUW w Lublinie Agnieszki Kowalskiej - Głowiak, Zastępcy Dyrektora Lubelskiego OW NFZ Dagmary Marczewskiej, jak również Przewodniczącej Okręgowego Związku Pielęgniarek i Położnych Regionu Lubelskiego Bernardy Machniak.
Podczas piątkowego posiedzenia przyjęto apel oraz stanowisko w sprawie podjęcia przez Rząd natychmiastowych działań mających na celu rozwiązanie trudnej sytuacji szpitali powiatowych.
Sytuacja szpitali powiatowych w województwie lubelskim jest dramatyczna. (…) W wielu z nich każdego miesiąca brakuje od 800 tysięcy do 4 milionów złotych. Aby ratować szpitale, powiaty pożyczają im środki lub poręczają kredyty. Samorządy muszą przekazywać swoje pieniądze na zadania Państwa Polskiego, w tym wynagrodzenia lekarzy i pracowników szpitali. Dodatkowym problemem są długi szpitali oraz koszty obsługi tego zadłużenia – wylicza Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego Stanisław Grześko w piśmie skierowanym między innymi do Premiera Donalda Tuska oraz Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Starostowie przyjęli także Stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego w sprawie sytuacji finansowej szpitali powiatowych, zwracające uwagę na konieczność pilnego podjęcia rozmów Ministra Zdrowia ze starostami województwa lubelskiego o usprawnieniu sytuacji w szpitalach powiatowych i określenia potrzeb reform w ochronie zdrowia. W dokumencie adresowanym do Rządu domagają się między innymi:
• zabezpieczenia szpitali powiatowych przed skokowym wzrostem kosztów wynagrodzeń,
• zabezpieczenia z NFZ w pełnej wysokości środków finansowych na pokrycie kosztów ustawowego wzrostu wynagrodzeń dla pracowników,
• urealnienia wartości umów w poszczególnych zakresach świadczeń realizowanych w szpitalach.
Zachęcamy do zapoznania się z pełnymi treściami dokumentów przyjętymi przez Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego.