Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zdrowie w czasie powodzi

Zdrowie w czasie powodzi fotolia.pl

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem skutkom powodzi.

Projekt określa sposób i tryb finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej, wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem skutkom powodzi. Przyjęcie projektu jest konsekwencją wejścia w życie ustawy z dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, w której przewidziano pakiet przepisów dotyczących zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych na terenach objętych powodzią.

Stosownie do przepisu art. 40a ust. 4 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, świadczenia opieki zdrowotnej, w tym transport sanitarny, wykonywane w związku z przeciwdziałaniem skutkom powodzi, udzielone przez podmioty wykonujące działalność leczniczą oraz przez podmioty prowadzące apteki ogólnodostępne, są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków pochodzących z budżetu państwa w formie dotacji celowej z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia, w szczególności pochodzących z rezerwy celowej przeznaczonej na przeciwdziałanie klęskom żywiołowym i usuwanie ich skutków, na podstawie sprawozdań i rachunków składanych do właściwego miejscowo dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Ponadto stosownie do przepisu art. 40q ustawy, dysponent Funduszu Medycznego może ze środków tego funduszu przekazać środki w formie dotacji celowej na sfinansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań przez Narodowy Fundusz Zdrowia, o których mowa w art. 40a–40g, art. 40j–40m oraz art. 40p ustawy powodziowej, na wniosek Narodowego Funduszu Zdrowia. Wysokość środków Funduszu Medycznego przeznaczonych na te zadania będzie określona w drodze uchwały przez Radę Ministrów. Narodowy Fundusz Zdrowia przygotowuje sprawozdanie z rozliczonych  świadczeń opieki zdrowotnej, zawierające informacje o wysokości środków przekazanych na sfinansowanie tych świadczeń w podziale na oddziały wojewódzkie i przekazuje je ministrowi właściwemu do spraw zdrowia wraz z wnioskiem o przekazanie środków finansowych, w terminie do 20. dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni. Minister właściwy do spraw zdrowia przekazuje Narodowemu Funduszowi Zdrowia środki finansowe w terminie 30 dni od dnia otrzymania sprawozdania.

Źródło: RCL 

Wt., 15 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel