Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co dalej z elektroniczną kartą zgonu? MZ odpowiada na interpelację

Co dalej z elektroniczną kartą zgonu? MZ odpowiada na interpelację fotolia.pl

 

Jak wyglądają prace nad wdrożeniem elektronicznej karty zgonu, elektronicznej karty urodzenia i elektronicznej karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu – tych zagadnień dotyczyła jedna z interpelacji poselskich skierowana do Ministerstwa Zdrowia.

W odpowiedzi resort przekazał, że proces legislacyjny projektów ustaw: o cmentarzach i chowaniu zmarłych (UD 278 – poprzedniego wykazu prac legislacyjnych i programowych RM) oraz przepisy wprowadzające ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych (UD 277 – poprzedniego wykazu) prowadzony przez Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw reformy regulacji administracyjnych związanych z ruchem naturalnym ludności i ochrony miejsc pamięci, zakończył się na etapie Komisji Prawniczej i projekty te ostatecznie nie zostały przyjęte przez ówczesną Radę Ministrów.

Ministerstwo dodatkowo wyjaśniło, że po stronie Centrum e-Zdrowia wykonano już istotną część prac. Techniczna gotowość usług dla interesariuszy instytucjonalnych wynosi ok. 95%. Przeprowadzono pierwszą turę testów integracyjnych z Głównym Urzędem Statystycznym i systemem Cyfryzacji Miejsc Pamięci.

Resort podkreśla, że zmiany w projektowanej legislacji będą powodować konieczność wykonania dodatkowych prac IT przez Centrum e-Zdrowia, Główny Urząd Statystyczny, Główny Inspektorat Sanitarny, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, czy MSWiA.

Termin wdrożenia rozwiązań uzależniony jest od:

  • terminu wejścia w życie wymaganych zmian prawnych,
  • ostatecznego brzmienia przepisów,
  • gotowości technicznej po stronie innych instytucji i resortów,
  • terminu gotowości integracji z nowymi usługami po stronie twórców oprogramowania medycznego dla świadczeniodawców.

Ministerstwo Zdrowia jednocześnie przyznało, że obowiązujący stan prawny dotyczący karty zgonu, karty urodzenia i karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu jest archaiczny. Zagadnienia te muszą być zatem elementem szerszych rozwiązań systemowych objętych regulacjami ustawowymi, również w odniesieniu do ich funkcjonowania w systemie elektronicznym.

Aktualnie Ministerstwo prowadzi analizę merytoryczną, która umożliwi podjęcie decyzji skutkujących przeprowadzeniem odpowiednich prac legislacyjnych.

Z treścią interpelacji oraz odpowiedzi można zapoznać się tutaj 

Pt., 7 Czrw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak