W najnowszym numerze Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA, m.in.:
Ranking najbogatszych samorządów w 2023 r. Zbadaliśmy sytuację finansową JST u progu nowej kadencji. Wśród miast wojewódzkich pierwsza trójka najbogatszych to Warszawa, Opole i Wrocław, wśród miast na prawach powiatu – Sopot, Płock i Jaworzno. Najzamożniejsze gminy wiejskie to Kleszczów, Rewal i Sulmierzyce. W wydaniu drukowanym „Wspólnoty” znajdziecie Państwo pełne tabele ze wszystkimi JST w Polsce.
Wreszcie jest! Konkretna propozycja zmian zasad finansowania JST. Ministerstwo przedstawiło wyczekiwany projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zakłada on rezygnację z udziału w wpływach z podatków PIT oraz CIT i zastąpienie go dochodem liczonym jako procent od dochodów podatników.
Oczekujemy nowej strategii dla gmin wiejskich. – Potrzebne są zmiany porządkujące sferę kosztów funkcjonowania naszych jednostek i tam, gdzie to możliwe, dokonanie oszczędności. Niezbędne są reformy w oświacie. Od ministra finansów oczekujemy zaś jeszcze tej jesieni finansowej kroplówki dla najmniejszych gmin – mówi w dużym wywiadzie Stanisław Jastrzębski, nowy przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, wójt gminy Długosiodło.
Niż demograficzny mocno uderzy w przedszkola i szkoły. Zmiany sieci przedszkoli i szkół, reformy poziomu organizacyjnego szkół, zmniejszanie liczby oddziałów szkolnych i przedszkolnych – są nieuniknione.
WARS poleciał w dół. Tylko dlaczego? Profesorowie SGH Jacek Sierak i Mirosław Czekaj wymyślili w ub. roku wskaźnik obrazujący nastroje panujące w samorządzie w zakresie perspektyw rozwojowych. Jego najnowsza wartość pokazuje, że mimo zmiany rządu nastroje się nie poprawiły. Gorzej – one wręcz spadły.
Tydzień na własnym wikcie. Czy polski system obrony cywilnej może czerpać z norweskich doświadczeń i w jakim zakresie?
Nowe zasady ustalania zabudowy w przypadku braku planu miejscowego. W Rządowym Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu. Prezentujemy najważniejsze propozycje.
Kto może być członkiem rady seniorów? Rada gminy, uchwalając statut rady seniorów, musi mieć na uwadze przepisy ustawy o samorządzie gminnym, które określają jej kompetencje w tym zakresie.
Powierzenie kompetencji wójta sekretarzowi. Wójt może tego dokonać w zakresie swojej właściwości w regulaminie organizacyjnym, zakresie czynności lub odrębnym upoważnieniem.
Kto może prowadzić mieszkanie wspomagane treningowe? Definicja jednostek organizacyjnych pomocy społecznej określa katalog zamknięty, co oznacza, że nie mieszczą się w nim inne instytucje wymienione w ustawie o pomocy społecznej, jak i te wskazane w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Monitoring wizyjny na promenadzie. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w uchwale przepisów mających walor jedynie informacyjny o objęciu danego obszaru przestrzeni publicznej monitoringiem – uznał nadzór prawny wojewody.
Zmiana warunków technicznych dla budynków. Dwa rozporządzenia Ministra Rozwoju mają ukrócić zjawisko tzw. patodeweloperki w zakresie na przykład sytuowania budynków w małej odległości od granicy działki. Przedstawiamy najważniejsze zmiany.
Geodezyjny podział działki zajętej w części pod wody płynące. Śródlądowe wody płynące stanowią własność Skarbu Państwa, a grunty pokryte takimi wodami stanowią własność właściciela tych wód – prawa właścicielskie wykonują Wody Polskie. Nie zawsze znajduje to odzwierciedlenie w rejestrach publicznych. Co wtedy?
Złożenie spornego wynagrodzenia za roboty budowlane do depozytu. Klasyczny model, w którym inwestor salwuje się ucieczką do depozytu sądowa, to sytuacja, gdy powstaje spór między wykonawcą a podwykonawcą.
Umarzanie należności za posiłki. Czy istnieją przepisy upoważniające dyrektora szkoły do umarzania należności z tytułu opłat za korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej oraz za wyżywienie w internacie?
Samorządowcy pobiegli w Jarosławcu. Gmina Postomino kolejny raz była samorządową stolicą biegów. Ponad 70 burmistrzów, wójtów, starostów, radnych i urzędników z całej Polski stanęło do wyścigu na 2200 metrów. Dwoje z nich otrzymało puchar „Wspólnoty”.