Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Produkty tradycyjne i regionalne z nową ustawą

Produkty tradycyjne i regionalne z nową ustawą fotolia.pl

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z dnia 9 marca o rejestracji i ochronie nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności produktów rolnych i środków spożywczych, win lub napojów spirytusowych oraz o produktach tradycyjnych.

Akt jest implementacją unijnych rozporządzeń w zakresie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych; finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej; wspólnej organizacji rynków produktów rolnych; kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin; definicji, opisu, prezentacji i etykietowania napojów spirytusowych, stosowania nazw napojów spirytusowych w prezentacji i etykietowaniu innych środków spożywczych, ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, wykorzystywania alkoholu etylowego i destylatów pochodzenia rolniczego w napojach alkoholowych; wniosków o objęcie ochroną nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i określeń tradycyjnych w sektorze wina, procedury zgłaszania sprzeciwu, ograniczeń stosowania, zmian w specyfikacji produktu, unieważnienia ochrony oraz etykietowania i prezentacji; zasady dotyczące stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do wniosków o objęcie ochroną nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i określeń tradycyjnych w sektorze wina, procedury zgłaszania sprzeciwu, zmian w specyfikacji produktu, rejestru chronionych nazw, unieważnienia ochrony i stosowania symboli; działań Unii po jej przystąpieniu do Aktu genewskiego Porozumienia lizbońskiego w sprawie nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych; wniosków o rejestrację oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, zmian w specyfikacji produktu, cofnięcia rejestracji i rejestru.

Ustawa określa właściwość organów w zakresie wykonywania zadań określanych przez przepisy unijne. Powołuje także Radę do Spraw Oznaczeń Geograficznych i Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności, która będzie organem opiniodawczo-doradczym ministra właściwego do spraw rynków rolnych w zakresie produktów regionalnych i tradycyjnych oraz postępowań z nimi związanych. Zostało także uregulowane postępowanie w sprawie rejestracji nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych lub gwarantowanych tradycyjnych specjalności produktów, a także sytuacje, gdy zostanie wniesiony sprzeciw wobec wniosku o rejestrację. Ustawa opisuje też m.in. procedurę kontrolną w zakresie zgodności produktów z  ich specyfikacjami.

Nowa ustawa zastępuje jednocześnie ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych oraz z dnia 12 maja 2011 r. o oznaczeniach geograficznych win oraz aromatyzowanych produktów sektora wina.

Wt., 28 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński