Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Niewykonanie ryczałtu sieciowego przez szpitale powiatowe w roku 2022 - stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego

Niewykonanie ryczałtu sieciowego przez szpitale powiatowe w roku 2022 - stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego przyjął stanowisko w sprawie niewykonania ryczałtu sieciowego przez szpitale powiatowe w roku 2022.

Jak czytamy w stanowisku, z otrzymanych z Lubelskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informacji wynika, że 9 z 20 szpitali powiatowych w województwie lubelskim, zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, wykonało ryczałt w 2022 roku poniżej poziomu 98%. Zgodnie z obowiązującymi przepisami grozi to obniżeniem ryczałtu na 2023 rok, do wartości realnie wykonanej w roku 2022.

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę skalę zjawiska, niemal 50 % wszystkich szpitali powiatowych oraz obiektywne, niezależne od podmiotów leczniczych przyczyny wystąpienia tego zjawiska, a także konsekwencje finansowe ich właściwego funkcjonowania w roku bieżącym, Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego postuluje utrzymanie ryczałtu sieciowego dla tych szpitali w roku 2023 na poziomie roku 2022.

Samorządowcy swoje stanowisko uzasadniają tym, że niewykonanie ryczałtu sieciowego na wymagalnym poziomie jest efektem ówczesnej sytuacji epidemiologicznej. W I kwartale 2022 r. obowiązywały Decyzje Wojewody Lubelskiego związane z zapewnieniem w szpitalach łóżek dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 z czym wiązało się ograniczenie realizacji świadczeń opieki zdrowotnej, a tym samym uniemożliwiało wykonanie kontraktów nie tylko ryczałtowych. Dla tych szpitali odtwarzanie zasobów kadrowych i organizacyjnych nie było możliwe w krótkim czasie. Dodatkowo, część pacjentów pomimo uwolnienia zasobów ochrony zdrowia, w obawie przed zakażeniem, decydowała się na odłożenie decyzji o leczeniu.

Jak czytamy dalej w stanowisku, należy zwrócić uwagę również na zawirowania w funkcjonowaniu części szpitali w województwie lubelskim, spowodowane napływem uchodźców po agresji Rosji na Ukrainę. Organizacja punktów recepcyjnych dla uchodźców stała się dla szpitali dodatkowym obciążeniem, pogłębiającym problemy kadrowe, z uwagi na konieczność oddelegowania części personelu medycznego do zapewnienia zaplecza medycznego w tychże punktach. Cześć uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce, stała się pacjentami korzystającymi z publicznej ochrony zdrowia, co dodatkowo obciążyło borykający się z niedofinansowaniem system.

Dlatego też, Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego zwraca się z wnioskiem do Ministra Zdrowia o zmianę sposobu ustalenia ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, tj. utrzymanie ryczałtu sieciowego w roku 2023 na poziomie roku 2022.

Pt., 3 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska