Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wokandy. Ostre hamowanie, zaburzenia równowagi i problemy z chodzeniem uzasadniają skierowanie na badanie lekarskie

Z wokandy. Ostre hamowanie, zaburzenia równowagi i problemy z chodzeniem uzasadniają skierowanie na badanie lekarskie fotolia.pl

WSA w Gorzowie Wlkp. rozpoznawał sprawę dotyczącą skierowania kierowcy na badania lekarskie.

Skarżący, na skutek zgłoszenia, został zatrzymany przez Policję do kontroli drogowej z uwagi na powodowanie zagrożenia na drodze. Zgłaszający wskazał, że kierowca prowadził pojazd nierównomiernym torem jazdy, ostro hamował i przyspieszał oraz nie stosował się do sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych. Nadto po zatrzymaniu przez Policję kierowca wykazywał zaburzenia cech motorycznych, poprzez problemy z chodzeniem i utrzymaniem równowagi. Skarżący nie miał świadomości popełnionych naruszeń, nie posiadał wiedzy na temat podstawowych przepisów ruchu drogowego. Nadto, kontakt z nim był utrudniony, w związku ze sporym ubytkiem słuchu.

W okolicznościach sprawy sąd uznał, że starosta prawidłowo ocenił, że istnieją uzasadnione zastrzeżenia do stanu zdrowia skarżącego jako kierowcy, co dawało podstawę do wydania decyzji w oparciu o art. 99 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami i skierowania go na badania kontrolne.

Wydanie takiej decyzji przez starostę nie musi być poprzedzone wykazaniem pewności istnienia przeciwwskazań zdrowotnych kierowcy do prowadzenia pojazdów. Nie jest konieczne udowodnienie przez organ istnienia takich przeciwwskazań, lecz wystarcza wysokie prawdopodobieństwo ich istnienia.

Należy przypomnieć, że decyzja o skierowaniu na badanie lekarskie nie przesądza o istnieniu przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów w przypadku konkretnego kierowcy, ani nie pozbawia go prawa jazdy. Służy ona tylko do wyjaśnienia istniejących w tym względzie uzasadnionych zastrzeżeń.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 24.08.2022 r., sygn. II SA/Go 287/22, orzeczenie nieprawomocne

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Pt., 14 Prn. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak