17 lutego br. Minister Edukacji i Nauki podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Rozporządzenie przewiduje zmianę polegającą na umożliwieniu kandydatom do szkół prowadzących kształcenie zawodowe dostarczenia odpowiedniego zaświadczenia lub orzeczenia (badań lekarskich lub psychologicznych) w terminie późniejszym niż termin określony przez kuratora oświaty zgodnie z art. 154 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo oświatowe. Powyższe wynika z nadal trwającego na terenie Polski stanu epidemii wywołanego wirusem SARS-CoV-2. Projekt rozporządzenia przewiduje, analogicznie do rozwiązań przyjętych w 2020 r. i 2021 r., że w przypadku kandydatów do szkół prowadzących kształcenie zawodowe, którzy nie będą mogli odbyć odpowiednich badań lekarskich lub psychologicznych przed przyjęciem do szkoły, a co za tym idzie nie będą mogli w tym terminie przedłożyć dyrektorowi szkoły odpowiedniego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzice tych kandydatów lub kandydaci pełnoletni zobowiązani będą do poinformowania o tym dyrektora szkoły (w postaci papierowej lub elektronicznej) wskazując na przyczynę niedotrzymania terminu. W takiej sytuacji zaświadczenie lub orzeczenie będzie można przedłożyć nie później niż do dnia 23 września 2022 r. Nieprzedłożenie do dnia 23 września 2022 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontunuowania nauki w szkole w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego uczeń został przyjęty.
W rozporządzeniu wprowadzono również zmianę polegającą na wskazaniu, że w przypadku turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników rozpoczętych w okresie od dnia 27 stycznia do dnia 20 lutego 2022 r., realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, zastosowanie mają przepisy dotyczące organizacji i realizacji zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość oraz przepisy dotyczące nadzoru pedagogicznego nad zajęciami prowadzonymi z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Z rozporządzeniem można zapoznać się tutaj.