Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Walka z grypą na wypadek kolejnej fali Covid-19

Walka z grypą na wypadek kolejnej fali Covid-19 fotolia.pl

Prezes NFZ wprowadził nowy produkt do zarządzenia w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – szczepienia przeciwko grypie. Zmiany weszły w życie 14 września.

W uzasadnieniu Zarządzenia wskazano, że zgodnie z zaleceniami Zespołu ds. szczepień ochronnych przy Ministrze Zdrowia w perspektywie możliwej jesienią czwartej fali epidemii COVID-19, niezbędne jest zdecydowane promowanie szczepień przeciw grypie. Szczepienia przeciw grypie są skuteczną metodą zapobiegania zachorowaniom na tę chorobę oraz powikłaniom grypy. W konsekwencji szczepienia przeciw grypie prowadzą do efektywniejszego wykorzystania ograniczonych zasobów systemu opieki zdrowotnej, a  tym samym lepszego przygotowania się do wyzwań związanych z nadejściem czwartej fali epidemii COVID-19.

Utworzono nowy produkt rozliczeniowy: 99.03.0806 Szczepienie ochronne przeciwko grypie o wartości 17,21 zł (Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dokonała wyceny 23.08.2021 r.). Wartość ta obejmuje: kwalifikację lekarską wraz z oceną występowania przeciwwskazania do szczepienia i oceną ryzyka wystąpienia powikłań poszczepiennych, wykonanie szczepienia przez lekarza, felczera, pielęgniarkę, położną, higienistkę szkolną.

Rozliczeniu podlegają wyłącznie szczepienia wykonane z wykorzystaniem szczepionki przeciwko grypie otrzymanej przez podmiot nieodpłatnie z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, u osób objętych szczepieniami na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022. Informacje o statusie osoby zaszczepionej, podlegające weryfikacji są zawarte w elektronicznej Karcie Szczepień.

Źródło: NFZ 

Sob., 18 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel