Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządy nie będą pokrywać strat szpitali

Samorządy nie będą pokrywać strat szpitali fotolia.pl

W środę 19 maja br. odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jednym z punktów porządku obrad była informacja Ministerstwa Zdrowia na temat wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 listopada 2019 r., sygn. K 4/17.

Na posiedzeniu minister Sławomir Gadomski poinformował, że resort akceptuje wyrok Trybunału i samorządy nie będą musiały pokrywać strat swoich szpitali. Uznano jednak, że w związku z wejściem w życie wyroku nie będzie żadnych zmian w ustawie o świadczeniach zdrowotnych. Niekonstytucyjny przepis przestanie po prostu obowiązywać.

Jak podkreślił minister resort doszedł do wniosku, że nie będzie nowelizował ustawy o świadczeniach zdrowotnych, a wyrok Trybunału zostawi w pewnym sensie do samowykonania. Podkreślił, że MZ akceptuje to, że w myśl tego wyroku samorządy i generalnie organy tworzące, nie będą mogły uzupełniać straty finansowej przekraczającej amortyzację w SPZOZ.

Minister podkreślił, że resort zdrowia jest otwarty na wprowadzenie rozwiązań umożliwiających m.in. samorządom dobrowolne finansowanie strat szpitali w określonych sytuacjach.

Pt., 21 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek