Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powstanie 9 Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży

Powstanie 9 Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży fotolia.pl

Dzięki Funduszom Europejskim i środkom krajowym 126 mln zł zostanie przeznaczonych na uruchomienie 9 Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Umowy o dofinansowanie projektów w ramach konkursu podpisano 17 maja br.

Jak informuje resort funduszy, celem konkursu było wykorzystanie doświadczeń i dobrych praktyk w działającym już – pierwszym w Polsce – Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży na warszawskich Bielanach. Kolejne placówki mają powstać w Warszawie, Łodzi, Pabianicach, Zielonej Górze, Krakowie i Sosnowcu.

Zaburzenia psychiczne stały się globalnym problemem XXI wieku. - Niestety pandemia COVID-19 znacznie nasiliła problemy emocjonalne i psychiczne nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Eksperci alarmują, że coraz więcej osób źle radzi sobie z izolacją i poczuciem zagrożenia oraz szuka pomocy specjalistów – dodał wiceminister Waldemar Buda.

Doskonałym przykładem innowacyjnych rozwiązań w zakresie opieki środowiskowej dla osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi jest ośrodek w warszawskiej dzielnicy Bielany.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży oferuje kompleksowe wsparcie, zarówno medyczne, jak i społeczne. Pomoc w nim uzyskuje nie tylko dziecko, ale także jego rodzina oraz grupa rówieśnicza. Centrum nie działa wyłącznie stacjonarnie, w razie potrzeby angażowane są tak zwane zespoły mobilne, które zapewniają pomoc w miejscu zamieszkania.

Istotną rolą Centrum jest również koordynacja usług na rzecz młodych pacjentów i ich rodzin przez wszystkie służby publiczne – ośrodki pomocy społecznej, poradnie pedagogiczno-psychologiczne, lekarzy pierwszego kontaktu, czy szkołę. Szybka diagnoza i natychmiastowe rozpoczęcie procesu zdrowienia ogranicza liczbę hospitalizacji, a także zapewnia pacjentowi wyższy komfort przez oferowanie w jednym miejscu odpowiedniej dla niego terapii.

Ważną częścią działalności centrów jest profilaktyka zdrowia psychicznego. W jej ramach prowadzone są warsztaty i szkolenia z zakresu zdrowia psychicznego dla uczniów i ich rodziców, nauczycieli i specjalistów szkolnych, a także np. dla lekarzy rodzinnych, strażników miejskich czy policjantów.

Działania wspierające reformę psychiatrii i leczenie zaburzeń psychicznych, będą podejmowane również w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-27.

Źródło: MFiPR

Wt., 18 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska