Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Minister Zdrowia nie zaprzecza planom centralizacji szpitali. Samorządowcy wyrażają zaniepokojenie

Minister Zdrowia nie zaprzecza planom centralizacji szpitali. Samorządowcy wyrażają zaniepokojenie fotolia.pl

Plany na kolejną reformę służby zdrowia pojawiały się już pod koniec biegłego roku. 23 grudnia Minister Zdrowia powołał Zespół ds. przygotowania rozwiązań legislacyjnych dotyczących restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą. Plan wydaje się być wcielany w życie. Adam Niedzielski potwierdził odebranie szpitali samorządom w wywiadzie dla TVN24.

"Tak, rzeczywiście pracujemy nad taką koncepcją. Oznaczałaby ona przejęcie własności nad szpitalami przez m.in. skarb państwa, chociaż jest kilka opcji, które są również analizowane, ale to jest pomysł najpoważniejszy. Myślę że pandemia bardzo dużo nas nauczyła, a szczególnie dała dużo doświadczeń i widać, że to rozproszone zarządzanie, rozproszenie zasobów, właścicieli, powoduje bałagan organizacyjny…" - mówił Minister Zdrowia w programie stacji TVN24. Bezpośrednio odniósł się też do szpitali powiatowych: Jeżeli mówimy o szpitalach powiatowych to rzeczywiście te szpitale powiatowe są rozważane jako te, które w pierwszej kolejności powinny być poddane takim właśnie zmianom jeśli chodzi o zasady, czy o zakres właścicielstwa. Ale ja tutaj też muszę się zastrzec, że to jest jedna z opcji i opcja, która ja w tej chwili uznaję za najbardziej prawdopodobną – mówił.

Zaniepokojenia zaistniałą sytuacją nie kryją samorządowcy. „Szpitale oddano nam dwadzieścia lat temu. My je za nasze środki finansowe wyremontowaliśmy, więc teraz można nam je zabrać i za kolejne dwadzieścia lat znowu odda się je samorządom bo minister niewiele zrobi” – komentował Andrzej Płonka, Prezes Związku Powiatów Polskich.

Wielu samorządowców odczytuje plany centralizacji szpitali za powrót do czasów komunizmu i relikt przeszłości.

Sytuację w służbie zdrowia miała uzdrowić poprzednia reforma wprowadzona przez PiS, mianowicie wprowadzenie tzw. sieci szpitali.

Do sprawy odniósł się też Waldemar Malinowski, Prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych: „Będziemy absolutnie przeciw. Zawsze mówiliśmy, że to w regionach jest siła i to w regionach potrafimy zarządzać opieką zdrowotną”.

Warto dodać, że przedstawiciele samorządów nie zostali zaproszeni do zespołu powołanego przez ministra.

Pon., 11 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska