Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy lekarz może kwalifikować do Narodowego Programu Szczepień teleporadą?

Czy lekarz może kwalifikować do Narodowego Programu Szczepień teleporadą? fotolia.pl

Narodowy Fundusz Zdrowia w związku z ogromnym zainteresowaniem Narodowym Programem Szczepień postanowił przygotować odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące naboru do programu.

Zgodnie z programem obowiązkowe jest zapewnienie możliwości zaszczepienia pacjenta w domu. Jak tłumaczy Fundusz, jest to obligatoryjne ponieważ zależy na zapewnieniu szczepień dla osób niesamodzielnych lub z niepełnosprawnościami, które ze względu na stan zdrowia, nie będą mogły zaszczepić się na miejscu, w stacjonarnym punkcie szczepień. Jednak dopuszczalna jest kooperacja podmiotów między sobą i świadczenie wspólnych usług. Oznacza to, że podmiot, który złożył ofertę, może skorzystać z podwykonawstwa innego podmiotu medycznego, który zapewni szczepienia w ramach wyjazdowego zespołu szczepiącego. Jak tłumaczy NFZ nie jest wymagane utworzenie odrębnego zespołu wyjazdowego, a zapewnienie możliwości zaszczepienia pacjenta w domu. Mogą to realizować także osoby prowadzące szczepienia w punkcie szczepień poza godzinami ich pracy.

Warunki lokalowe jakie należy spełnić są następujące: punkt badań, stanowisko szczepień, poczekalnia dla osób szczepionych. Nie ma potrzeby szykowania odrębnych pomieszczeń.

Jeżeli podmiot nie zaszczepi, wymaganych 180 pacjentów tygodniowo, wówczas otrzyma odpowiednio niższe wynagrodzenie. Fundusz zapłaci również za szczepienie pacjentów, którzy są bezdomni, warunkiem zapłaty jest potwierdzenie wykonania szczepienia w karcie szczepień. Wynagrodzenie za szczepienie naliczane jest za każde podanie szczepionki tj. za każdą z dwóch dawek.

Świadczeniodawca będzie mógł wykonywać szczepienia nie tylko dla pacjentów zapisanych do jego POZ. Pacjent może zgłosić zamiar zaszczepienia się w dowolnym punkcie szczepień, co oznacza, że świadczeniodawca powinien zaszczepić pacjentów zgłaszających się, także tych spoza listy.

Do szczepienia lekarz będzie kwalifikował pacjenta podczas osobistej wizyty w punkcie konsultacyjnym, nie podczas teleporady.

Zespół musi się składać z lekarza lub felczera oraz  pielęgniarki, położnej lub higienistki szkolnej, lub osoby wykonującej inny zawód medyczny posiadającej wymagane uprawnienia i kwalifikacje. Kwalifikacji do szczepienia i zaszczepienia może dokonywać ta sama osoba.

Szczepienia będzie można wykonywać w ciągu całego tygodnia, nie tylko od poniedziałku do piątku.

Ze szczegółowymi wytycznymi można zapoznać się tutaj.

Śr., 9 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek