Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uchwała zespołu ds. prewencji depresji i samobójstw

Uchwała zespołu ds. prewencji depresji i samobójstw fotolia.pl

W dniu 10 kwietnia br. zespół roboczy ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego podjął uchwałę w sprawie konieczności podjęcia prac nad utworzeniem Krajowej Bazy Danych na rzecz Monitorowania i Profilaktyki Zachowań Samobójczych.

Podjęto następujące kwestie  - konieczność utworzenia krajowej bazy danych na rzecz monitorowania i profilaktyki zachowań samobójczych, w tym opracowanie zasad rozpoznawania i klasyfikowania przedmiotowych zachowań, procedur ewidencjonowania i przetwarzania danych, szkoleń dla personelu wprowadzającego dane do rejestru i monitorującego prawidłowość jego funkcjonowania oraz określenie źródeł finansowania systemu. W ramach bazy gromadzone będą dane osobowe osoby objętej leczeniem, informacji o podjętym leczeniu, diagnozy, informacje o próbach samobójczych.

W ramach bazy danych możliwy będzie dostęp do pełnej informacji o pacjencie. Według opinii członków zespołu docelowo należałoby dążyć do stworzenia krajowej bazy danych na rzecz monitorowania zachowań samobójczych, czyli samobójstw i prób samobójczych, z uwzględnieniem ich okoliczności, która byłaby zgodna z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom.

Aktualnie w Polsce dane dotyczące zachowań samobójczych gromadzone są w rejestrach prowadzonych przez Komendę Główną Policji oraz Główny Urząd Statystyczny (tylko zgony). Brak jest jednak możliwości zbierania danych o liczbie interwencji policyjnych, które zapobiegły podjęciu próby samobójczej. Szpitale psychiatryczne sprawozdają w ramach badań statystycznych statystyki publicznej tylko liczbę prób samobójczych, bez dodatkowych danych natomiast opis okoliczności prób samobójczych jest podstawą oceny czynników ryzyka samobójczego i ich zmienności.

Bardzo ważnym ogniwem pozyskiwania informacji o zachowaniach samobójczych jest system opieki zdrowotnej. Bez danych przetwarzanych przez specjalistów na etapie konsultacji, interwencji, leczenia czy rehabilitacji - nie ma możliwości rzetelnej oceny zagrożenia, a tym samym - podjęcia najbardziej trafnych oddziaływań profilaktycznych.

Wt., 14 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek