Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uzależnienie prawa do świadczeń zdrowotnych nauczycieli od ich dochodów - niezgodne z prawem

Uzależnienie prawa do świadczeń zdrowotnych nauczycieli od ich dochodów - niezgodne z prawem fotolia.pl

Wojewoda Warmińsko-Mazurski - oświadczenie o dochodach nie może być wymagane jako załącznik wniosku o przyznanie pomocy zdrowotnej nauczycielom zatrudnionym na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego.

Wojewoda zajął stanowisko wobec uchwały rady gminy, która na podstawie przepisów ustaw samorządowych oraz art. 72 Karty Nauczyciela gwarantującego prawo do uzyskania przez pedagogów świadczeń zdrowotnych, określiła warunki i sposób przyznawania wsparcia w tym zakresie. W związku z przytoczonymi przepisami, gmina ta była bowiem zobowiązana do zabezpieczenia w swoim budżecie odpowiednich środków finansowych przeznaczonych na pomoc zdrowotną, a także określić wszelkie formalności z tym związane.

Nieprawidłowości zostały stwierdzone na poziomie wymaganych do złożenia przez ubiegających się o pomoc dokumentów. W treści uchwały radni ustanowili jednym z wymaganych załączników do wniosku oświadczenie o dochodach oraz ich wysokości w przeliczeniu na jednego członka rodziny. Jak stwierdził Wojewoda, taka regulacja nie tylko jest niezgodna z przepisem delegującym do wydania aktu, naruszając tym samym zasadę hierarchiczności źródeł prawa. Co więcej, żądanie udzielenia szczegółowych informacji o zarobkach, narusza bowiem przepisy prawa Unii Europejskiej, tj. rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady znane szerzej pod nazwą RODO. Zgodnie z treścią tego aktu, przetwarzanie danych jest dozwolone tylko wtedy, gdy służy wypełnieniu obowiązku prawnego lub jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym. Żądanie udzielenia takich informacji musi być podparte podstawą prawną, której w tym przypadku nie ma. Ustawodawca uprawnił do otrzymywania świadczeń zdrowotnych nauczycieli niezależnie od posiadanych ubezpieczeń i bez grupowania ich ze względu na status majątkowy.

Tym samym, uchwała rady gminy musiała zostać uznana za nieważną. Rozstrzygnięcie pokazuje, jak istotne jest ścisłe przestrzeganie przez organ samorządu upoważnień udzielonych w drodze ustawy, a także w praktyczny sposób objaśnia, dla jakich celów i w jakich okolicznościach żądanie udzielenia informacji o uzyskiwanych dochodach jest niezgodne z prawem.

Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 2 października 2024 r. (sygn. PN.4131.307.2024)

Źródło: Dziennik Urzędowy Województwa Warmińsko-Mazurskiego 

Czw., 10 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch