Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Połączenie SPZOZ-ów a opinia związków zawodowych

Połączenie SPZOZ-ów a opinia związków zawodowych fotolia.pl

Uchwała organu samorządu terytorialnego dotycząca utworzenia, przekształcenia i likwidacji zakładu opieki zdrowotnej jest aktem prawa miejscowego (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 22 czerwca 2017 r., II SA/Sz 405/17).

Art. 66 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności leczniczej stanowi, że połączenie się samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej może być dokonane przez przeniesienie całego mienia co najmniej jednego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (przejmowanego) na inny samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (przejmujący), przy czym stosownie do art. 66 ust. 2 tej ustawy połączenie następuje przez wydanie stosownego aktu w tym przedmiocie, który może mieć formę rozporządzenia, zarządzenia, uchwały (jak to miało miejsce w niniejszej sprawie), bądź porozumienia, zależnie od tego, jaki podmiot uprawniony jest do dokonania połączenia samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

W orzecznictwie sądowoadministracyjnym ugruntowany jest pogląd, że uchwała organu samorządu terytorialnego dotycząca utworzenia, przekształcenia i likwidacji zakładu opieki zdrowotnej jest aktem prawa miejscowego.

Ustawa samorządowe przewidują możliwość ingerencji w samodzielność organów samorządu. Poza instytucją nadzoru dają one sposobność zaskarżenia aktu prawa miejscowego do sądu administracyjnego każdemu, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone przepisem aktu prawa miejscowego, wydanym w sprawie z zakresu administracji publicznej - po bezskutecznym wezwaniu organu samorządu, który wydał przepis, do usunięcia naruszenia.

W powołanej sprawie swój interes prawny i uprawnienie strona skarżąca wywodziła z brzmienia art. 19 ust. 1 i 2 ustawy o związkach zawodowych, w myśl którego organizacja związkowa, reprezentatywna w rozumieniu ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, ma prawo opiniowania założeń i projektów aktów prawnych w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych. Nie dotyczy to założeń projektu budżetu państwa oraz projektu ustawy budżetowej, których opiniowanie regulują odrębne przepisy. Organy władzy i administracji rządowej oraz organy samorządu terytorialnego kierują założenia albo projekty aktów prawnych, o których mowa w ust. 1, do odpowiednich władz statutowych związku, określając termin przedstawienia opinii nie krótszy jednak niż 30 dni. Termin ten może zostać skrócony do 21 dni ze względu na ważny interes publiczny. Skrócenie terminu wymaga szczególnego uzasadnienia. Bieg terminu na przedstawienie opinii liczy się od dnia następującego po dniu doręczenia założeń albo projektu wraz z pismem określającym termin przedstawienia opinii. Nieprzedstawienie opinii w wyznaczonym terminie uważa się za rezygnację z prawa jej wyrażenia.

Organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego są: NZZS "Solidarność", Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz właśnie skarżące Forum Związków Zawodowych. Zaznaczyć należy, że wszystkie organizacje związków zawodowych spełniające kryterium reprezentatywności, w rozumieniu art. 23 ust. 2 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego uprawnione są do opiniowania wszystkich aktów prawnych dotyczących materii objętej zadaniami związków, niezależnie od faktycznej działalności związku na danym obszarze będącym przedmiotem regulacji danego aktu prawnego.

Ustalanie zatem odpowiedniej władzy statutowej związku - uprawnionej do opiniowania projektów aktów prawnych – należy więc rozpocząć od analizy treści statutu danego związku. To właśnie statut takiej organizacji wyznacza, jaki organ albo jaka struktura ma uprawnienie do podejmowania czynności w trybie art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z 1991 r. o związkach zawodowych.

 Źródło: CBOSA

Sob., 25 Lst. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka