Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Duże zmiany w programach polityki zdrowotnej

Duże zmiany w programach polityki zdrowotnej fotolia.pl

Ministerstwo Zdrowia planuje duże zmiany w zasadach przygotowania i realizacji programów polityki zdrowotnej. Przygotowany projekt nowelizacji jest częściowo pokłosiem kontroli przez NIK tego w jaki sposób samorządy realizują to zadanie.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz zmianie niektórych innych ustaw obecnie jest w trakcie konsultacji społecznych.

Z najważniejszych zmian projekt przewiduje:

  • zakaz realizacji programu, który uzyskał negatywna opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (wydatkowanie środków na ten cel ma zostać zakwalifikowane jako naruszenie dyscypliny finansów publicznych).
  • wprowadzenie instytucji rekomendacji w sprawie zalecanych technologii medycznych, które mają być wydawane przez Prezesa Agencji. Realizacja programu w oparciu o rekomendację nie będzie wymagała uzyskania opinii, a jedynie oświadczenia o zgodności projektu programu z rekomendacją.
  • wprowadzenie w drodze rozporządzenia wykonawczego do ustawy schematu programu polityki zdrowotnej. Sporządzenie projektu programu według innego niż określony w przepisach schemat będzie skutkowało pozostawieniem projektu bez rozpatrzenia.
  • jednoznaczne wskazanie w przepisach, że do wyboru realizatora programu nie będą miały zastosowanie przepisy ustawy o pożytki publicznym i wolontariacie.

Poza zmianami dotyczącymi programów polityki zdrowotnej w projekcie przewidziano również wprowadzenie programów pilotażowych, które będzie mógł opracowywać minister właściwy do spraw zdrowia a wdrażać będzie NFZ.

Projekt dostępny jest tutaj.

Pt., 9 Gr. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel