Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Diabetolog z lekarzem rodzinnym przeciw cukrzycy

Diabetolog z lekarzem rodzinnym przeciw cukrzycy fotolia.pl

8 listopada 2016 r. w Ministerstwie Zdrowia prezesi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce podpisali porozumienie o współpracy, dotyczące m.in. współdziałania w leczeniu pacjentów chorych na cukrzycę.

W  kontekście spodziewanego wzrostu zachorowań, spowodowanego epidemią otyłości oraz starzeniem się społeczeństwa, zapobieganie występowaniu tej choroby, jej właściwe leczenie i bliska współpraca specjalistów i lekarzy rodzinnych są niezwykle istotne. Wagę i potrzebę tego współdziałania podkreślał minister Konstanty Radziwiłł, który uczestniczył w uroczystym podpisaniu porozumienia.

„Bardzo mnie cieszy ta inicjatywa dwóch naukowych towarzystw lekarskich: Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce” – powiedział minister. Dodał, że te grupy lekarzy mają ogromną rolę do odegrania w wykrywaniu i leczeniu cukrzycy. „Z całą pewnością to porozumienie sygnalizuje pewien kierunek, gdzie dla większości pacjentów – także pacjentów z cukrzycą, których jest ok 3 mln w Polsce – lekarzem prowadzącym, sprawującym opiekę i koordynującym leczenie, powinien być lekarz podstawowej opieki zdrowotnej” – zaznaczył. Powinien to być wszechstronnie wykształcony, kompetentny lekarz, najlepiej ze specjalizacją z medycyny rodzinnej, który będzie m.in. podejmował decyzję, kiedy jest potrzebna konsultacja albo leczenie przez lekarza diabetologa, potrzebne szczególnie w przypadku cukrzycy powikłanej czy nietypowej. „Chorzy powinni być otoczeni adekwatną do ich potrzeb opieką” – przypomniał minister. „Ta współpraca jest niezwykle istotna dla kształcenia, zwłaszcza kształcenia  lekarzy rodzinnych w obszarze opieki nad pacjentami z cukrzycą. Tutaj wkład lekarzy diabetologów jest nieoceniony” – dodał.

Nawiązując do hasła Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, którym jest w tym roku  „Zobacz cukrzycę”, minister podkreślił również, że trzeba zwracać uwagę społeczeństwa na niebezpieczeństwo zachorowania. Przypomniał, że w związku z tym, że u wielu osób cukrzyca nie daje żadnych objawów, rozpoznawanie tego schorzenia powinno być jednym z priorytetów lekarzy. Wskazał także, ze resort zdrowia podejmuje działania na rzecz pacjentów z cukrzycą. We wrześniu tego roku wszedł w życie program leczenia stopy cukrzycowej. Ma on na celu rozwiązanie problemu, jakim był przez wiele lat brak dostępu pacjentów do specjalistycznego leczenia zespołu stopy cukrzycowej  i wynikająca z tego nadmierna liczba amputacji. Minister zapowiedział także rozszerzenie katalogu  bezpłatnych leków przeciwcukrzycowych dla seniorów.

Znaczenie koordynowanej opieki dla zdrowia pacjentów z cukrzycą podkreślał także konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek. „Kompetentny lekarz to niekoniecznie specjalista. Większość chorych na cukrzycę, szczególnie tych, którzy nie mają powikłań, którzy są na wczesnym etapie choroby  może być prowadzona, leczona, przez lekarza rodzinnego. W przypadku wątpliwości lekarz rodzinny – i temu służy m.in. to porozumienie – ma zawsze możliwość zwrócenia się do specjalisty z prośbą o weryfikację efektów leczenia i ustalenie dalszego toku postępowania” – podkreślił konsultant krajowy.

Również prof. Maciej Małecki podkreślał, że współpraca między lekarzami różnych specjalizacji, a przede wszystkim między lekarzami rodzinnymi a specjalistami z zakresu diabetologii, jest warunkiem dobrej opieki diabetologicznej. Podkreślał także znaczenie, jakie ma dla jakości tej opieki uruchomienie i finansowanie przez ministra zdrowia Programu Wsparcia Ambulatoryjnego Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej i doskonałe finansowanie terapii cukrzycy typu 1, coraz większa dostępność nowoczesnych insulin dla rosnącej rzeszy chorych. „To wszystko są niewątpliwe osiągnięcia” – ocenił prof. Małecki, zwracając jednocześnie uwagę, że potrzebne są dalsze działania. Wtórował mu prof. Adam Windak, mówiąc „Konieczne są także zmiany systemowe, nad którymi szczęśliwie rozpoczęły się także prace w resorcie, prace nad ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej”. Podkreślił, że mają one doprowadzić do zmian, które lekarzy POZ w takie wyposażą w narzędzia, „które pozwolą rzeczywiście sprawować w większym zakresie, bardziej kompetentnie i bardziej efektywnie opiekę nad pacjentami z cukrzycę”.

W imieniu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce Porozumienie podpisali: prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. dr hab. n. med.  Maciej Małecki, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce dr hab. n. med. Tomasz Tomasik oraz Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce prof. dr hab. n. med. Adam Windak.

Źródło: mz.gov.pl

Czw., 10 Lst. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun