Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powstanie Parlamentarny Zespół ds. Diabetyków

Powstanie Parlamentarny Zespół ds. Diabetyków fotolia.pl

- Powołamy Parlamentarny Zespół ds. Diabetyków. Zaprosimy do niego wszystkie kluby, które są w Sejmie – zadeklarował 5 październik po spotkaniu z organizacjami pacjenckimi poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk. Celem działania zespołu będzie stworzenie długofalowej, systemowej strategii w zakresie prewencji oraz leczenia cukrzycy.

Jak zadeklarował pierwsze spotkanie zespołu odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu. - Jeżeli nie wdrożymy postępowania profilaktycznego w zakresie chorób układu krążenia i cukrzycy już dzisiaj, to za 10 czy 20 lat nie będziemy w stanie poradzić sobie z systemem ochrony zdrowia, który już dzisiaj jest niezmiernie przeciążony – podkreśliła z kolei Lidia Gądek z PO. I dodała: - Jako parlamentarzyści staramy się pomóc, dlatego ponad podziałami partyjnymi chcemy stworzyć Parlamentarny Zespół, który będzie zajmował się tym, by cukrzyca występowała rzadziej  niż w chwili obecnej oraz by pacjenci, którzy zapadli na to schorzenie byli prawidłowo w naszym systemie leczeni.

Z kolei posłanka PiS Elżbieta Duda przyznała, że do działania na rzecz osób z cukrzycą zachęciła ją kampania społeczna „Ścigamy się z cukrzycą” i związane z nią działania przy lipcowym Tour de Pologne – m.in. akcja edukacyjna oraz badania na poziom cukru na trasie wyścigu. - Myślę, ze rozwiązania systemowe pomogą nam w walce z tą chorobą. A priorytety, które zawarte są raporcie „Cukrzyca 2025”, będziemy realizować podczas prac Parlamentarnego Zespołu ds. Diabetyków - podkreśliła.

Bo właśnie podstawą do prac zespołu będzie specjalny raport „Cukrzyca 2025” opracowany przez organizacje pacjenckie. - Bardzo się cieszymy za możliwość współpracy. Mamy nadzieję, że Parlamentarny Zespół ds. Diabetyków będzie miejscem, w którym będziemy mogli wypracować wiele rozwiązań istotnych dla cukrzycy. Bo cukrzyca to jest problem, z którym chcemy czy nie będziemy musieli się zmierzyć jako państwo – tłumaczyła Patrycja Rzucidło-Zając z Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą. Zaznaczyła, że cukrzyca jest jedną z niewielu chorób cywilizacyjnych, która do dziś nie doczekała się rozwiązań długofalowych w postaci Narodowego Programu. – Dlatego my jako organizacje opracowaliśmy strategię długofalowych działań. Raport 2025 to jest 10-letnia strategia, która ma na celu krok po kroku rozwiązać najważniejsze, palące problemy w cukrzycy zarówno w profilaktyce, jak i wsparciu osób już chorych na cukrzycę – tłumaczyła Rzucidło-Zając

Jak wynika z „Raportu Cukrzyca 2025” statystki zachorowania na cukrzycę stale rosną. Według danych IDF  w 2015 roku szacowano liczbę chorych na świecie na około 415 milionów, jednak organizacja prognozuje, że liczba ta wzrośnie do 642 mln do roku 2035. Największy wzrost liczby zachorowań na cukrzycę obserwuje się w krajach rozwijających się. Dziesiątki milionów ludzi z cukrzycą cierpi także z powodu jej groźnych powikłań – cukrzyca znajduje się bowiem w grupie pierwszych 10 przyczyn niepełnosprawności ludzi na całym świecie. Do najczęstszych należą retinopatia, niewydolność nerek, powikłania serowo-naczyniowe oraz amputacja kończyn dolnych. Rosną także koszty leczenie cukrzycy – koszt podejmowanych działań związanych z profilaktyką i leczeniem cukrzycy w większości krajów członkowskich Unii Europejskiej wynosi ponad 10% całości wydatków przewidzianych na opiekę zdrowotną. W Polsce, w 2014 r., bezpośrednie koszty leczenia cukrzycy wyniosły 4 mld 326 mln PLN , a koszty pośrednie związane m.in. z utratą wpływów podatkowych czy obniżoną produktywnością 7,5 mld PLN.

Źródło: materiały prasowe  -  Ścigamy się z Cukrzycą

Pt., 7 Prn. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska