Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Legislacyjna historia transportu sanitarnego

Legislacyjna historia transportu sanitarnego fotolia.pl

Pojęcie transportu sanitarnego jako elementu świadczenia opieki zdrowotnej w ciągu ostatnich kilkunastu lat przeszło liczne zmiany.  

Przepisy ustawy o Narodowym Funduszu Zdrowia w art. 5 pkt 26 wskazały, że świadczenie zdrowotne obejmuje również świadczenia transportu sanitarnego, jednak z punktu widzenia wówczas obowiązującej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej transport sanitarny nie mieścił się w definicji świadczenia zdrowotnego.

Przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej wprowadziły pojęcie świadczenia opieki zdrowotnej. Zgodnie z art. 5 pkt 34 tej ustawy na świadczenia opieki zdrowotnej składają się świadczenia zdrowotne, świadczenia rzeczowe i świadczenia towarzyszące. Natomiast zgodnie z treścią art. 5 pkt 38 świadczeniem towarzyszącym są m.in. usługi transportu sanitarnego.

Do czasu wejścia w życie ustawy o działalności leczniczej definicje pojęcia transportu sanitarnego, zasady wykonywania transportu sanitarnego, zawierania umów dotyczących transportu sanitarnego oraz kontroli podmiotów zajmujących się transportem sanitarnym regulowały postanowienia ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Ustawa o działalności leczniczej zmieniła konstrukcje tych uregulowań poprzez wprowadzenie przepisów działu Via „Transport sanitarny” do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Ustawodawca, wykluczając przepisy dotyczące transportu sanitarnego z ustawy o działalności leczniczej, niejako podkreślił, że nie uznaje usług transportu sanitarnego za działalność leczniczą, jak również wskazuje na bezpośredni związek funkcjonowania tych usług z systemem finansowania świadczeń ze środków publicznych.

Zgodnie z art. 5 pkt 33a ustawy o świadczeniach zdrowotnych, transport sanitarny to przewóz osób albo materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych wymagających specjalnych warunków transportu. Ustawodawca, wyłączając usługi transportu sanitarnego z ustawy o działalności leczniczej, przesądził również o tym, że wykonywanie usług transportu sanitarnego nie jest wykonywaniem działalności leczniczej.

Źródło: Pietraszewska-Macheta Agnieszka (red.), Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Komentarz. LEX 2015

Pt., 29 Lp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka