Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Niepewna przyszłość szpitali powiatowych przez plany NFZ

Niepewna przyszłość szpitali powiatowych przez plany NFZ fotolia.pl

Propozycja zawarta w planie finansowym NFZ na 2016 r. jest nie do przyjęcia. Zakłada tylko nieznaczny wzrost środków planowanych na finansowanie szpitali.
To reakcja Ogólnoposkiego Porozumienia Szpitali Finansowych (OPSP) na ogłoszony ostatnio plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na przyszły rok. Dlatego 21 lipca br. w siedzibie Związku Powiatów Polskich w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się  konferencja prasowa OPSP.

Porozumienie reprezentuje ponad połowę szpitali powiatowych w Polsce. W ich imieniu wyraziło ono też głębokie zaniepokojenie, co do tego jak wygląda zapewnianie odpowiednich warunków ekonomicznych dla dobra pacjenta. OPSP zdecydowało się  bowiem na ujawnienie uzasadnionych obaw wobec planów finansowych, które mogą przyczynić się do likwidacji tych części placówek, które obecnie są gwarantem podstawowej opieki w systemie ostro dyżurowym, działającym trybie 24 godzinnym. Zdaniem porozumienia sytuacja szpitali powiatowych jest już obecnie nieadekwatna do roli jaką spełniają w ślad za nakładanymi obowiązkami i kolejnymi wymogami, które muszą spełnić placówki nie idzie wzrost finansowania. 

OPSP zauważa, że od 2001 r. przychody szpitali nie zmieniły się. Notowany jest co prawda niewielki wzrost. ale skutecznie jest on niwelowany przez wzrost inflacji, płacy minimalnej oraz VAT. Wszystko to wpływa negatywnie na możliwość zamknięcia budżetu na dany rok z wynikiem pozytywnym. Propozycje, które przygotowane są na rok 2016, niestety nie odpowiadają na potrzeby i postawione szpitalom warunki.
 
Dla przypomnienia to właśnie szpitale powiatowe w chwili największego kryzysu na początku tego roku, kiedy to lekarze pierwszego kontaktu zamknęli swoje placówki, przejęły wszystkich potrzebujących pacjentów. Obecnie pod wypływem zmian w prawie zamówień publicznych, tylko w jednym ze szpitali zmiana warunków umowy związana z roszczeniami podwykonawców przy uwzględnieniu wzrostu płacy minimalnej to koszt rzędu 300 tysięcy złotych. Podwykonawca ma prawo do zmiany warunków w trakcie trwania umowy. Szpital jest rozliczany na podstawie konkursów w których przyznaje się punkty, które są odpowiednio wyceniane, a wycena ta nie zmienia się. Dodatkowo wprowadzone ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej oraz od zdarzeń medycznych, powiększą wydatki na kolejny rok. Samo ubezpieczenie od zdarzeń medycznych, to koszt 1000 złotych za jedno łóżko szpitalne. 
 
W założeniach na 2016 rok NFZ panuje podnieść finansowanie o 5 procent, jednak z informacji przedstawionych wynika, że jest to wzrost głównie na leczenie wysokospecjalistyczne. Dlatego finansowanie może być utrzymane na podobnym poziomie, co w 2015 roku. Doprowadzić to może do bankructwa niektóre placówki.
-  Oczekujemy zwiększenia środków finansowych przeznaczonych na kontraktowanie świadczeń w szpitalach powiatowych o min. 20%, o co już wnioskowaliśmy w piśmie do ministra zdrowia 25 maja 2015 r.- apelował Zbyszko Przybylski, Prezes Zarządu OPSP.
 
Podsumowując OPSP uznaje, że stałe nakładanie dodatkowych obciążeń, wobec braku za nie odpowiednich płatności jest niewykonalne. Jeśli NFZ nie podejmie działań funkcjonowanie szpitali powiatowych w roku 2016 stoi pod dużym znakiem zapytania.
 
W załączniku publikujemy stanowisko porozumienia dotyczące planów finansowych NFZ. 
Załączniki:
Pobierz ten plik (20150721_124410.pdf)20150721_124410.pdf766 kB
Sob., 25 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk