Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

NFZ musi zapłacić za świadczenia

NFZ musi zapłacić za świadczenia fotolia.pl

Treść zarządzeń Prezesa NFZ w części nakazującej rozliczanie w pierwszej kolejność świadczeń ratujących życie przed świadczeniami planowymi zmierza do obejścia przepisów prawa i sprzeciwia się podstawom systemu opieki zdrowotnej.

Sposób rozliczeń stosowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia za udzielone świadczenia nie może opierać się o zarządzenia Prezesa NFZ. Taka metoda nie wynika z obowiązujących aktów prawnych, bo do nich nie należą zarządzenia prezesa NFZ. A to dlatego, że nie mieszczą się one w katalogu źródeł prawa określających stosunki NFZ i świadczeniodawców-szpitali. W związku z tym nie mogą regulować sposobu rozliczeń świadczeń. Zarządzenia mogą decydować jedynie o kwestiach organizacyjno-technicznych sprawozdawania świadczeń. Potwierdza to orzecznictwo sądowe – wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu z 29 października 2014 r. (sygn. akt XII C 2167/2013/15) oraz wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 28 maja 2015 r. (I Aca 59/15).

- Świadczeniodawca ma prawo w każdym wypadku żądać od Narodowego Funduszu Zdrowia zwrotu kosztów niezbędnej pomocy udzielonej osobie znajdującej się w stanie zagrożenia życie i to nawet w sytuacji, gdy nie wiąże go z NFZ umowa o udzielania świadczeń opieki zdrowotnej lub wyczerpał limit świadczeń przewidzianych tą umową. Nie budzi wątpliwości, że sposób rozliczeń zastosowany przez pozwanego sprzeciwia się tej zasadzie – czytamy w wyroku SO w Poznaniu. - Gdyby przyjąć zasadę rozliczeń stosowaną przez pozwanego (NFZ), powód mógłby domagać się zapłaty za świadczenia planowe tylko w takim wypadku, kiedy świadczenia ratujące życie nie wyczerpałyby całego limitu określonego umową. W praktyce prowadziłoby to do całkowitego wykluczenia świadczeń planowych jako podlegających rozliczeniu w ramach umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej – czytamy dalej.

Na powyższe orzeczenia powołuje się Wielkopolski Związek Szpitali Powiatowych w piśmie z 1 lica br do Magdaleny Kraszewskiej, Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Wnosimy o zaprzestanie stosowania rozliczeń polegającego na zapłacie w pierwszej kolejności za świadczenia zdrowotne ratujące życie pacjentów przez świadczeniami planowanymi – apeluje Wielkopolski Związek Szpitali Powiatowych w piśmie.

- Stosowanie wskazanego systemu rozliczeń narazi Narodowy Fundusz Zdrowia na kolejne procesy, w których świadczeniodawcy będą żądać zapłaty za udzielone świadczenia „nagłe, ratujące życie” wykonane w późniejszym terminie – ostrzega Związek.

Wielkopolski Związek Szpital Powiatowych wnioskuje o podjęcie działań, których celem będzie opłacenie świadczeń medycznych, których WOW NFZ w Poznaniu odmówił i w pierwszej kolejności wybrał te, które uznał ze swej strony za zasadne, co zgodnie z wyrokami nie ma podstaw prawnych.

Pismo otrzymali także: Prezes NFZ, Przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Wielkopolskiego oraz Dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich.

Pt., 17 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska