Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dlaczego Polacy boją się prywatyzacji szpitali?

Dlaczego Polacy boją się prywatyzacji szpitali? fotolia.pl

Ponad 60% Polaków boi się, że po sprywatyzowaniu szpitali leczenie w nich będzie droższe – wynika z raportu przygotowanego przez Grupę Nowy Szpital, największą w Polsce sieć niepublicznych szpitali. Raport „Dlaczego Polacy boją się prywatyzacji" przedstawia wyniki badania opinii publicznej na temat obaw związanych z prywatyzacją szpitali w Polsce.

- Strach ma źródło w niewiedzy. Tylko 1/5 Polaków uważa, że prywatyzacja szpitala jest zmianą korzystną dla pacjenta. Tymczasem z naszych wcześniejszych badań wynika, że zdecydowana większość Polaków w ogóle nie rozumie, czym jest prywatyzacja szpitala, co ją różni od komercjalizacji, a nawet - kto dziś jest właścicielem szpitali publicznych. - komentuje Marcin Szulwiński, prezes Grupy Nowy Szpital.

Raport „Dlaczego Polacy boją się prywatyzacji" wskazuje, że Polacy niechętnie patrzą na prywatyzację szpitali. Aż 65% respondentów pytanych przez PBS czy prywatyzacja jest zmianą korzystną dla pacjenta udzieliło odpowiedzi: „Zdecydowanie nie" i „Raczej nie". 20% badanych stwierdziło, że prywatyzacja szpitala jest zjawiskiem korzystnym. Natomiast 15% ankietowanych otwarcie zadeklarowało, że nie potrafi udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Wyniki przedstawione w raporcie wskazują też na największe obawy pacjentów. Na pytanie o zmiany, które ich zdaniem mogą zajść po przeprowadzeniu prywatyzacji szpitala, większość (62%) badanych uznało, że „skutkiem ubocznym" prywatyzacji będzie podniesienie kosztów leczenia. Nieco mniej (38%) badanych obawia się trudniejszego dostępu do leczenia, 28% spodziewa się mniejszej liczby miejsc w szpitalu, zaś 23% - zamykania oddziałów.

Większość Polaków nie chce też, aby szpital publiczny w ich okolicy został sprywatyzowany. Aż 75% badanych na pytanie „Czy chciałby Pan/Pani, żeby Pana/Pani najbliższy szpital publiczny został sprywatyzowany? odpowiedziało:„Zdecydowanie nie" lub „Raczej nie". Jednocześnie tylko 16% badanych pozytywnie oceniałoby pomysł sprywatyzowania pobliskiego szpitala.

- Po 22 latach mamy za sobą mnóstwo doświadczeń, na podstawie których można budować dobrą politykę zdrowotną. Dobrym pomysłem było wprowadzenie instytucji le- karza rodzinnego. Lepiej radzą sobie prywatne przychodnie niż ich publiczni poprzednicy. Rzadziej zadłużają się szpitale przekształcone w spółki niż samodzielne publiczne zoz-y. Lepiej radzą sobie sprywatyzowane szpitale od publicznych spółek. Trzeba odsunąć gry polityczne od tematu ochrony zdrowia i nieustannie edukować ludzi – mówi Adam Roślewski, współwłaściciel i szef jej Rady Nadzorczej Grupy Nowy Szpital, największej w Polsce sieci szpitali.

Raport dotyczący prywatyzacji szpitali opracowano w oparciu o badania opinii społecznej przeprowadzone w grudniu 2013 roku przez PBS na ogólnopolskiej, reprezentatywnej, losowej próbie 1090 dorosłych mieszkańców Polski. Raport „Dlaczego Polacy boją się prywatyzacji" będzie udostępniony bezpłatnie na stronie www.nowyszpital.pl.

Źródło: GNS

Załączniki:
Pobierz ten plik (prezentacja_PAP.ppt)prezentacja_PAP.ppt1723 kB
Sob., 11 St. 2014 1 Komentarz Dodane przez: Rafał Rudka

Komentarze

Andrzej
+1 # Andrzej 2021-09-14 13:02
Jak pozwolimy sprywatyzować wszystkie szpitale to będziemy umierać na ulicach.bez kasy nie przeprowadzą żadnej sensownej operacji, sama wizyta to krocie kasy. Tylko głupi dąży do sprywatyzowania wszystkich szpitali a PO do likwidacji 800 szpitali. Koniec służby zdrowia jest bliska, wystarczy żeby opozycjoniści Tuska z PO KO PSL SLD Lewica doszli do władzy i mamy to pewne.Po likwidacji szpitali przez opozycjonistów lekarze i obsługa szpitala zasilą tylko biura szukania pracy no i wyjazd do pracy za granicami, u nas się skończą miejsca pracy dla medyków.
| | |