Realizując receptę w aptece należy podać farmaceucie numer PESEL osoby na, którą recepta została wystawiona oraz indywidualny kod składający się z 4 cyfr, który służy do otwarcia recepty. Dyktowanie na głos przez kupującego leki numeru PESEL, w szczególności w sytuacji gdy w aptece znajduje się więcej kupujących może powodować wykradnięcie naszych danych przez osoby postronne.
Problem ten zauważyło Ministerstwo Cyfryzacji, które w aplikacji mObywatel 2.0 udostępnia możliwość realizacji e-recepty bez konieczności podawania numeru PESEL.
Jak to zrobić?
Będąc w aptece należy zalogować się do mObywatela, następnie przejść do usługi Recepty oraz pokazać farmaceucie kod QR swojej recepty. Wystarczy, że farmaceuta zeskanuje kod QR z telefonu pacjenta i to wszystko. Nie trzeba podawać ani kodu recepty, ani numeru PESEL.
Kod QR można sobie również pobrać w domu i zapisać go do formatu PDF, a następnie pokazać w aptece farmaceucie.
Oczywiście istnieje też sposób dla osób, które nie chcą korzystać z aplikacji mObywatel, a które chcą chronić swój PESEL – wówczas należy zapisać kod PESEL na karteczce i bez odczytywania go pokazać w okienku farmaceucie.