Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Remont szpitala św. Barbary w Sosnowcu

Remont szpitala św. Barbary w Sosnowcu fotolia.pl

Cztery zmodernizowane sale operacyjne i dwa odnowione oddziały otwarto w czwartek w szpitalu św. Barbary w Sosnowcu  jednym z największych w woj. śląskim ośrodków medycznych. To część zakrojonej na szeroką skalę modernizacji szpitala.

Wyremontowane zostały liczące po kilka sal oddziały urologii oraz chirurgii naczyniowej, a także tzw. centralny trakt operacyjny z czterema salami operacyjnymi i salami łóżkowymi przeznaczonymi do monitorowania i wybudzania pacjentów po operacjach. 

W salach operacyjnych ściany są wyłożone specjalnym szkłem – ułatwiającym utrzymywanie odpowiednich warunków. Ściany przemywane są wodą, a potem sterylizowane za pomocą maszyny. Ponadto np. w sali operacyjnej, przewidzianej na zabiegi urologiczne, znajduje się otwór w podłodze, aby wszelkie nieczystości nie były w sali ani sekundy za długo .

Dla studentów, ale też dla lekarzy, chcących zdalnie skonsultować konkretny przypadek w czasie zabiegu, ważne są zamontowane w salach operacyjnych wysokiej klasy kamery. Umożliwiają oglądanie operacji na żywo czy organizowanie operacji pokazowych, np. ze światowej sławy specjalistami.

Komfort pracy lekarzy w salach operacyjnych zwiększa nowoczesne oświetlenie – niemęczące oczu i ułatwiające długą pracę. Pacjenci umieszczani są tam na łóżkach, które łatwo dostosować do konkretnej potrzeby  można je "złamać" praktycznie w każdej części. W przypadku cięższych operacji pacjent trafi na salę wybudzeniową – również wyposażoną w nowoczesne łóżka oraz np. „pneumatyczną pocztę” do szybkiego przesyłania próbek krwi na badania.

Inwestycja związana z remontem sal operacyjnych przekroczyła 18 mln zł, sfinansował ją samorząd województwa, część środków wyłożył też szpital.

Sosnowiecki szpital św. Barbary to jedna z największych lecznic w województwie. Tylko w ub. roku hospitalizowano tam blisko 60 tys. pacjentów, a w przyszpitalnych poradniach lekarze udzielili 246 tys. porad. Szpital od lat jest też w regionie liderem w zakresie pobrań narządów.

W szpitalu św. Barbary działa Centrum Urazowe, którego częścią jest jeden z największych w woj. śląskim Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR). Trafiają tam m.in. ofiary poważnych wypadków komunikacyjnych, często dowożone śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W sierpniu oddano do użytku 380metrowy tunel, którym pacjenci są przewożeni ze śmigłowca do oddziału ratunkowego na przystosowanym do tego wózku elektrycznym.

Również w sierpniu kosztem ok. 3,2 mln zł otwarto Bank Tkanek i Komórek wraz z nowoczesną pracownią hodowli komórkowych.

W liczącym 66 tys. m kw szpitalu prowadzone będą też inne prace unowocześniające placówkę. Potrwają one prawdopodobnie do 2020 r. Wśród planów jest m.in. dobudowanie do głównego 13-piętrowego budynku dodatkowych zewnętrznych wind.

źródło: m.onet.pl

Wt., 17 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun