Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

By pediatra był lekarzem rodzinnym

By pediatra był lekarzem rodzinnym fotolia.pl

Zgodnie z obowiązującymi przepisami lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej może być wyłącznie lekarz specjalista w dziedzinie medycyny rodzinnej, lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne w tej dziedzinie medycyny lub lekarz posiadający specjalizację II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej. Choć w 2007 roku resort zdrowia popierał usunięcie z katalogu uprawnionych do udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej internistów i pediatrów, teraz postanowił ich ponownie uwzględnić tłumacząc, że „dzieci mają ograniczony dostęp do świadczeń lekarza pediatry w ramach POZ”. Trudno o bardziej dobitne wyrażenie wątpliwości przez resort zdrowia co do kwalifikacji lekarzy rodzinnych w sprawie leczenia dzieci.

Na przeszkodzie nie stanęło też przywoływane wcześniej prawo unijne. Resort zdrowia stwierdził bowiem beztrosko, że ponieważ prawo wspólnotowe nie przewiduje harmonizacji systemów opieki zdrowotnej, państwa członkowskie zachowują autonomię w stanowieniu prawa w tym zakresie, zatem uznanie za lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lekarza posiadającego inne kwalifikacje niż lekarz posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej jest możliwe. Co najwyżej lekarz taki nie będzie mógł uzyskać dokumentu uprawniającego go do wykonywania zawodu lekarza ogólnego na terytorium UE…

Zgodnie z propozycją Ministra Zdrowia lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej będą mogli być również lekarze posiadający specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych lub w dziedzinie pediatry. Interniści i pediatrzy będą jednak musieli udzielać świadczeń w co najmniej dwuosobowych, uzupełniających się zespołach.

Druga zmiana dotyczy sposobu wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Obecnie obowiązująca deklaracja dotycząca wyboru konkretnej osoby zostaje uzupełniona o deklarację wyboru świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej. W przypadku zmiany miejsca pracy przez lekarza, pielęgniarkę, czy położną deklaracja zachowa ważność w części dotyczącej wyboru świadczeniodawcy. Jednocześnie odstępuje się od zwolnienia za zmianę deklaracji wyboru w sytuacji wystąpienia innych przyczyn niezależnych od woli świadczeniobiorcy.

Projekt ustawy zmieniającej ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw będzie opiniowany na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.

Czw., 6 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski