Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prozdrowotne inicjatywy Powiatu Cieszyńskiego

Prozdrowotne inicjatywy Powiatu Cieszyńskiego fotolia.pl

Forum Inicjatyw Prozdrowotnych w Powiecie Cieszyńskim to zapoczątkowana w 2005 roku inicjatywa, integrująca i konsolidująca lokalną społeczność powiatu wokół problematyki zdrowia. Dzięki Forum możliwe stało się wypracowywanie wspólnego stanowiska w ramach promocji zdrowia i profilaktyki, nawiązywanie współpracy, inicjowanie i podejmowanie działań prozdrowotnych.  

Projekt ten, zachęcając swoją otwartą formułą, bezpłatną możliwością partycypacji oraz dynamizmem na stałe wpisał się w prozdrowotną działalność Powiatu Cieszyńskiego.

Uczestniczy w nim z roku na rok coraz większa liczba współtworzących Forum partnerów, będących przedstawicielami różnych środowisk powiatu. Swoje miejsce w Forum znajduje każdy, kto w swojej działalności, zarówno zawodowej, jak i społecznej  zajmuje się szeroko pojętym zdrowiem, zgodnie z zasadą, że tylko wspólnie, poprzez wielosektorową współpracę, możemy osiągnąć zamierzone cele. Wśród partnerów Forum znajdują się: samorząd powiatowy, samorządy gminne, instytucje i jednostki samorządowe, przedstawiciele służby zdrowia, sektora edukacji, liczne organizacje pozarządowe, związki wyznaniowe, firmy prywatne.

Zasadniczymi elementami Forum są spotkania informacyjne i integracyjne, debaty, prezentacje dobrych praktyk, ponadto aktualizowana corocznie informacyjna baza danych, dostępna na stronie internetowej powiatu: www.powiat.cieszyn.pl w kategorii „Zdrowie”, w zakładce „Promocja Zdrowia”, a nade wszystko implementacje praktyczne idei Forum na terenie powiatu poprzez działania wspólne lub inicjatywy samodzielne poszczególnych partnerów.

Zmieniające się uregulowania prawne, a także zmieniające się miejsce promocji zdrowia i profilaktyki w świadomości społecznej wymusza ciągłe dostosowywanie Forum do aktualnej rzeczywistości, bez naruszania jednak jego zasadniczego kształtu.

Forum Inicjatyw Prozdrowotnych w Powiecie Cieszyńskim w roku 2012 realizowało tożsamy Narodowym Programem Zdrowia na lata 2007 – 2015 cel główny sformułowany:

  • Poprawa zdrowia i związanej z nim jakości życia ludności oraz zmniejszanie nierówności w zdrowiu osiągany przez:
  • kształtowanie prozdrowotnego stylu życia społeczeństwa,
  • tworzenie środowiska życia, pracy i nauki sprzyjającego zdrowiu,
  • aktywizowanie jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych do działań na rzecz zdrowia.

Szczegółowe zadania, mające przyczynić się do zrealizowania celu głównego określono w sposób następujący:

  1. Poprawa sposobu żywienia ludności.
  2. Zwiększenie aktywności fizycznej lokalnej społeczności.
  3. Ochrona zdrowia psychicznego.
  4. Ograniczenie używania środków psychoaktywnych (tytoniu, alkoholu, narkotyków).
  5. Zapobieganie urazom i wypadkom oraz nabywanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
  6. Przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym i innym niezakaźnym.
  7. Przeciwdziałanie chorobom zakaźnym.
  8. Tworzenie warunków środowiskowych do zdrowego i aktywnego życia (np. obiekty sportowo- rekreacyjne,  likwidacja barier architektonicznych, walka z hałasem, ograniczenie zanieczyszczeń, poprawa BHP, stanu sanitarnego i inne).
  9. Poprawa jakości świadczeń zdrowotnych , a także usprawnienie wczesnej  diagnostyki i czynnej opieki przez działania zakładów opieki zdrowotnej.
  10. Aktywizacja na rzecz zdrowia jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych, optymalne wykorzystanie infrastruktury oraz budowanie koalicji na rzecz zdrowia.

W programie, obok powiatu i jego jednostek organizacyjnych oraz pogotowia ratunkowego i policji uczestniczą także wszystkie gminy powiatu cieszyńskiego oraz szkoły i organizacje pozarządowe. Swoistą ciekawostką niech będzie fakt, że opis działań za rok 2012 wynosi 150 stron.

Z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że prozdrowotne działania Powiatu Cieszyńskiego są najwyższej marki. Warto je upowszechnić, aby mogły być naśladowane także przez inne samorządy.

źródło: www.powiat.cieszyn.pl

Wt., 8 St. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun