Rada Powiatu Piaseczyńskiego przyjęła stanowisko w sprawie finansowania świadczeń zdrowotnych na terenie powiatu piaseczyńskiego. Podkreślono w nim niezgodny z rzeczywistymi potrzebami podział środków z budżetu państwa przeznaczanych na potrzeby zdrowotne mieszkańców powiatu piaseczyńskiego.
Rada Powiatu Piaseczyńskiego zaapelowała do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministra Zdrowia o przeanalizowanie celowości wydatkowanych środków i stabilizacji finansowej podmiotów leczniczych w oparciu o aktualne i rzeczywiste potrzeby danej placówki medycznej, mającej podpisany kontrakt z NFZ i działającej na rzecz mieszkańców Powiatu Piaseczyńskiego.
Rada Powiatu wskazała na nieadekwatny do realnych potrzeb podział środków zdrowotnych, szczególnie dla obszaru Powiatu Piaseczyńskiego. Fakt ten wynikać może z różnicy między liczbą osób zameldowanych na terenie Powiatu Piaseczyńskiego (ok. 160 tys.) i liczbą osób tu zamieszkałych (ok. 200 tys). W większości przypadków mieszkańcy korzystają ze świadczeń medycznych w miejscu, w którym mieszkają.
Zdaniem rady niedoszacowanie potrzeb mieszkańców na usługi medyczne wpływ na:
- długi okres oczekiwania do specjalistów;
- powiększenie kolejek na planowe zabiegi (szpital);
- obniżenie poziomu usługi;
- dodatkowy stres dla mieszkańców;
- pogarszający się stan zdrowia mieszkańców spowodowany brakiem szybkiej interwencji;
- wywoływanie skarg i niezadowolenia pacjentów.
Rada przypomniała, że przez ponad 30 lat na terenie Powiatu Piaseczyńskiego nie było szpitala wielooddziałowego. Z tym większym zadowoleniem mieszkańcy przyjęli wiadomość, że od lutego 2011 roku – dzięki wysiłkom Starostwa Powiatowego i Partnera – szpital taki został otwarty. Jest to jedyny szpital na terenie Powiatu Piaseczyńskiego, dlatego też liczba wykonywanych usług z miesiąca na miesiąc ulega zwiększeniu.
Dlatego Rada Powiatu stanęła na stanowisku, że:
- oszacowane potrzeby zdrowotne mieszkańców Powiatu Piaseczyńskiego na usługi Szpitala św. Anny w Piasecznie są niewystarczające;
- duża liczba pacjentów wymagających hospitalizacji w jedynym szpitalu na obszarze Powiatu powodowała przekroczenie limitu kontraktu i powstawanie nadwykonań;
- obecnie wstrzymano realizację usług pozakontraktowych;
- aktualnie pacjenci zapisywani są do specjalistów najwcześniej w miesiącu lutym 2013.
W związku z powyższym Rada Powiatu Piaseczyńskiego kolejny raz zaapelowała o racjonalny i przemyślany podział środków finansowych na świadczenia medyczne realizowane na terenie Powiatu Piaseczyńskiego.
Źródło: jozefoslaw24.pl