Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego: ochrona zdrowia na Mazowszu

Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego: ochrona zdrowia na Mazowszu fotolia.pl

Realizacja zadań publicznych z ochrony zdrowia to główny temat konwentu powiatów województwa mazowieckiego. W spotkaniu wziął udział wicewojewoda Dariusz Piątek, który omówił podział dotacji dla jednostek samorządu terytorialnego.

Podczas debaty Elżbieta Nawrocka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia MUW, przedstawiła temat zabezpieczenia i kształcenia kadry lekarskiej. Łącznie na terenie województwa pracuje 1655 lekarzy, w tym 1237 specjalistów i 418 lekarzy bez specjalizacji. Mazowieckie szpitale (bez Warszawy i miast na prawach powiatu) zgłosiły zapotrzebowanie na zatrudnienie 136 specjalistów m.in. medycyny ratunkowej, chorób wewnętrznych, chirurgów i anestezjologów. Wśród lekarzy spadło zainteresowanie trzynastoma specjalizacjami, w tym medycyną rodzinną, neurologią, patomorfologią i rehabilitacją. W 26 szpitalach na Mazowszu jest 471 miejsc szkoleniowych. W trakcie obrad poruszono również temat dostosowania szpitali do standardów jakościowych i sanitarnych oraz perspektywy finansowania szpitali powiatowych. Rozmawiano także o możliwościach współpracy szpitali wojewódzkich i powiatowych w zabezpieczaniu potrzeb zdrowotnych mieszkańców Mazowsza.

Na spotkaniu Michał Borkowski, dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, omówił działanie nowego systemu ratownictwa medycznego. W ramach planu od 1 lipca br. województwo zostało podzielone na sześć rejonów operacyjnych z 127 miejscami wyczekiwania karetek. Stacjonuje w nich 178,75 zespołów (w Warszawie - 65,25, Płock – 28, Radom – 30, Siedlce – 19,5, Ostrołęka – 19,5, Grodzisk Mazowiecki – 16,5 /0,25 oznacza dzienny sezonowy zespół wodny z Zegrzu, 0,5 oznacza zespół pracujący 12 godzin na dobę/). W ramach nowego systemu ratownictwa powstało sześć nowych miejsc stacjonowania ambulansów – w Głowaczowie, Policznej, Jabłonnej, Kazuniu Polskim, Pokrzywnicy oraz Świerżu Górnym.

Wicewojewoda Dariusz Piątek przedstawił nowy podział dotacji na zadania administracji rządowej, realizowane przez powiaty. Od przyszłego roku środki będą przekazywane samorządom w wysokości bardziej dostosowanej do liczby wykonywanych przez nie zadań zleconych. W imieniu wojewody starostowie prowadzą sprawy z obszarów: nieruchomości i skarbu państwa (np. regulacja stanu prawnego, wywłaszczenia i zwrot mienia, wypłaty odszkodowań), geodezji i kartografii, środowiska (scalenia i wymiana gruntów, odrolnienia, okręgi łowieckie i prawo wodne), obrony cywilnej i zadań obronnych (szkolenia i ćwiczenia), gospodarki i transportu (rejestry ośrodków szkoleń kierowców, stacji kontroli pojazdów).

Źródło: mazowieckie.pl

Sob., 15 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka