Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zasady pobytu dziecka w placówce wsparcia dziennego

Zasady pobytu dziecka w placówce wsparcia dziennego fotolia.pl

Komentarz do ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej art. 23 

„Art. 23. 1. Placówka wsparcia dziennego współpracuje z rodzicami lub opiekunami dziecka, a także z placówkami oświatowymi i podmiotami leczniczymi.

2. Pobyt dziecka w placówce wsparcia dziennego jest nieodpłatny.
3. Pobyt dziecka w placówce wsparcia dziennego jest dobrowolny, chyba że do placówki skieruje sąd.”

Ustawa nie precyzuje jak ma wyglądać współpraca z rodzicami lub opiekunami dziecka, ponieważ jednak pobyt dzieci w placówce ma na celu wsparcie rodziny, wydaje się ona niezbędna zwłaszcza w przypadku placówek prowadzonych w formie specjalistycznej. W przypadku placówek prowadzonych w formie pracy podwórkowej współpraca z rodzicami będzie realizowana raczej w ograniczonym zakresie.

Należy również pamiętać, że inaczej niż w poprzednim stanie prawnym placówka wsparcia dziennego nie ma już obowiązku zapewnienia stałej pracy z rodziną dziecka. Jeżeli chodzi o współpracę z placówkami oświatowymi i podmiotami leczniczymi sposób kształtowania tej współpracy w dużej mierze zależy od postawy drugiej strony. Zajęcia prowadzone w placówce wsparcia dziennego zwłaszcza tej prowadzonej w formie opiekuńczej mogą stanowić uzupełnienie działań edukacyjnych (poprzez pomoc w nauce, rozwój zainteresowań). Wskazanym byłoby ale placówka wsparcia dziennego posiadała informację zwrotną co do tego, na ile działania podejmowane w placówce są skuteczne i wspierają proces ksztalcenia dziecka. Współpraca z podmiotami leczniczymi może sprowadzać się np. do prowadzania akcji z zakresu profilaktyki zdrowotnej i pomocy zdrowia w istotnych obszarach dla dzieci i młodzieży.

Pobyt w placówce dziecka jest nieodpłatny. Ustawa nie definiuje co należy rozumieć pod pojęciem "pobyt". Art. 24 ust. 2-4 ustawy wskazuje co powinny zapewniać placówki wsparcia dziennego prowadzone w poszczególnych formach. Stąd wniosek, że są to świadczenia bezpośrednio powiązane z pobytem dziecka w placówce. W nieobowiązującym już rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej wskazano, że placówka (poza zapewnieniem odpowiednich zajęć) miała obowiązek zapewnić dziecku:

  1. przynajmniej jeden posiłek dostosowany do pory dnia i czasu przebywania;
  2. wyposażenie:
    1. w przedmioty potrzebne do zajęć,
    2. w miarę możliwości w odzież, obuwie, bieliznę i inne przedmioty osobistego użytku, stosownie do wieku i indywidualnych potrzeb.

Do ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępcze nie wprowadzono analogicznego zapisu, w mojej ocenie jednak jeżeli placówka zdecyduje się na wprowadzenie tego typu świadczeń dodatkowych dla dzieci przebywających w placówce, nie ma prawa pobierać z tego tytułu opłaty. W mojej ocenie są to nadal świadczenia związane z pobytem dziecka w placówce tyle, że o charakterze nieobowiązkowym.
Pobyt dziecka w placówce jest co do zasady dobrowolny. Ustawa nie określa na jakiej podstawie dzieci mogą korzystać z placówki wsparcia dziennego. Wydaje się, że podobnie jak miało to miejsce w poprzednim stanie prawnym nie powinno być wymagane skierowanie. Zasady dotyczące przyjmowania dzieci do placówki powinny wynikać z regulaminu organizacyjnego.

Do placówki wsparcia dziennego dziecko może skierować również sąd (powiązany przepis art. 100§2 pkt 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), który wskazuje jednocześnie sposób kontroli wydanych zarządzeń. Sąd może skierować małoletniego zarówno do placówki prowadzonej przez jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty, którym jednostki samorządu terytorialnego zleciły prowadzenie placówek, jak i do placówki prowadzonej na podstawie zezwolenia wójta.

Pon., 23 Lp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel