Główny Urząd Statystyczny poinformował, że stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w lutym 2025 roku wyniosła 5,4 proc. To wynik o 0,1 punktu procentowego niższy niż przewidywało Ministerstwo Pracy. Niższa od prognoz była również faktyczna liczba zarejestrowanych bezrobotnych.
Według danych GUS, poziom bezrobocia utrzymał się na takim samym poziomie jak w lutym 2024 roku oraz w styczniu bieżącego roku. Na koniec lutego w urzędach pracy zarejestrowanych było 846,6 tys. bezrobotnych. To jedynie o 1,3 tys. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i o 8,9 tys. więcej niż w styczniu.
Prognozy a rzeczywistość
Szacunki Ministerstwa Pracy wskazywały na nieco wyższą stopę bezrobocia, jednak faktyczne dane okazały się korzystniejsze. Różnica ta wynika m.in. z liczby osób bezrobotnych, która była o 1,5 tys. niższa niż początkowo przewidywano na podstawie zgłoszeń z urzędów pracy. Ponadto, liczba pracujących uwzględniona w obliczeniach bazowała na danych z końca stycznia, które ostatecznie okazały się nieco zaniżone.
Regiony dotknięte powodzią
Na obszarach, gdzie wprowadzono stan klęski żywiołowej, sytuacja na rynku pracy prezentowała się zróżnicowanie. W województwie dolnośląskim stopa bezrobocia wyniosła 5 proc., w śląskim 3,9 proc., w opolskim 6,3 proc., a w lubuskim 4,9 proc. Spośród tych regionów tylko województwo opolskie odnotowało wskaźnik wyższy niż średnia krajowa.
W porównaniu do stycznia bezrobocie w województwach dolnośląskim, śląskim i opolskim pozostało na niezmienionym poziomie, natomiast w lubuskim wzrosło o 0,1 punktu procentowego.
Polska z najniższym bezrobociem w UE
Dane Eurostatu za styczeń 2025 roku wskazują, że Polska – wspólnie z Czechami – odnotowała najniższy poziom bezrobocia w Unii Europejskiej, wynoszący 2,6 proc. według metodologii unijnej. To wynik o 0,1 punktu procentowego niższy niż miesiąc wcześniej i o 0,4 punktu niższy niż w styczniu 2024 roku. Średnia stopa bezrobocia w UE wyniosła w tym czasie 5,8 proc., a w strefie euro 6,2 proc.