Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Cała Polska pisze do całej Polski”, czyli jak samorządy szukają miejsc w pieczy zastępczej

„Cała Polska pisze do całej Polski”, czyli jak samorządy szukają miejsc w pieczy zastępczej fotolia.pl

Samorządowcy dostrzegają coraz większy problem związany z realizacją obowiązku zapewniania pieczy zastępczej. Powodem trudnej sytuacji ma być brak miejsc w pieczy zastępczej oraz instytucjonalnej, jak również brak nowych kandydatów na zawodowe rodziny zastępcze. Mając na uwadze dobro dzieci Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął Stanowisko zawierające listę rozwiązań, których wprowadzenie mogłoby korzystnie wpłynąć na sprawę.

Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Jaszczuk pisze wprost: Realizacja zakładanych celów ustawy [o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej] napotyka wiele trudności. Głównym problemem jest brak miejsc w pieczy zastępczej rodzinnej i instytucjonalnej. Postanowienia sądu o umieszczeniu dziecka w pieczy z klauzulą natychmiastowej wykonalności pozostają odroczone na wiele tygodni, a nawet miesięcy.

Wyjściem z trudnej sytuacji mógłby okazać się przyjęty podczas marcowego Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego pakiet rozwiązań, które, jak przekonują samorządowcy, stanowią praktyczną odpowiedź na problemy występujące w pieczy zastępczej. Proponowane koncepcje przewidują zmiany w ustawodawstwie, jak również ogólnie pojętej organizacji, w tym rozbudowę infrastruktury oraz korekty w systemie finansowania. Oto niektóre z nich:

  • umożliwienie samorządom tworzenia nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych,
  • utworzenie placówek opiekuńczo-terapeutycznych  dla dzieci i młodzieży ze szczególnymi potrzebami,
  • uregulowanie przepisów prawa w odniesieniu do wychowanków o zaawansowanym stopniu demoralizacji,
  • wypracowanie rozwiązań w zakresie szybkiego dostępu do opieki psychiatrycznej,
  • skrócenie procedur sądowych odnoszących się do procesu adopcyjnego,
  • kontynuowanie pracy asystenta rodziny po umieszczeniu dzieci w pieczy,
  • złagodzenie wymogów kwalifikacyjnych personelu – np. opiekunów dziecięcych.

Stanowisko zawierające pełną listę zostało przekazane między innymi Prezesowi Rady Ministrów, Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jak również sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią Stanowiska Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie pieczy zastępczej.
 

Pt., 28 Mrz. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Alina Piekarz