Już niebawem Śląsk będą promować produkty stworzone przez młodych projektantów i wytworzone w spółdzielniach socjalnych.
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, w ramach projektu Design Silesia przy współpracy z Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej “Być razem zorganizowała konkurs „Dobry Projekt dla Śląska” dla projektantów i studentów kierunków projektowych.
Zadaniem uczestników konkursu jest zaprojektowanie produktu we współpracy z Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej “Być razem” w Cieszynie.
Projekt powinien być oryginalny, intrygujący, wywoływać pozytywne skojarzenia ze Śląskiem. Fundacja prowadzi przedsiębiorstwo społeczne oraz działania mające na celu aktywizację osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. W prowadzonych przez Fundację spółdzielniach zostaną wyprodukowane zwycięskie projekty konkursowe. Fundacja prowadzi sieć warsztatów, stolarnie i ślusarnie oraz trzy spółdzielnie socjalne: "Nowy Horyzont" (usługi porządkowe), "Super Smak" (gastronomia) i "Lilai Design" (krawiectwo).
Projekt „Design Silesia” promuje wykorzystanie designu w rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, w zakresie podnoszenia ich innowacyjności, a co za tym idzie konkurencyjności. Ponadto prezentuje design jako efektywne narzędziem w procesie kształtowania przestrzeni publicznej. Pozwala stworzyć sieć współpracy i wymiany informacji pomiędzy śląskimi przedsiębiorcami, projektantami, przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego i środowiskiem akademickim. Pierwsza edycja projektu „Design Silesia” udowodniła, że popyt na design w województwie śląskim wzrasta i jest niezbędnym narzędziem w budowaniu innowacyjności regionu. Aktualnie trwa druga edycja.
Lider Projektu (Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego) wraz z czterema partnerami (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Ars Cameralis Silesiae Superioris, Politechnika Śląska w Gliwicach, Zamek Cieszyn) udowadniają, że design może pozytywnie wpływać na przemianę jakości przestrzeni publicznej i usług, wpływać na wzrost innowacyjności regionu i odpowiadać na oczekiwania.
Wszystkie podjęte działania finansowane są ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO KL Poddziałania 8.2.2 Regionalne Strategie Innowacji. W ramach projektu między innymi zostaną zorganizowane cykle szkoleniowe i warsztaty, opracowana zostanie baza wiedzy o trendach we wzornictwie w regionie, imprezy promujące design oraz wystawy i mobilne galerie.
Więcej o projekcie na stronie www.design-silesia.pl.