Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wniosek o wydanie karty parkingowej przez Internet? MRPiPS odpowiada

Wniosek o wydanie karty parkingowej przez Internet? MRPiPS odpowiada fotolia.pl

Czy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozważa nowelizację rozporządzenia w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych tak, aby umożliwić składanie wniosków o wydanie takich kart za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, pocztą lub przez pełnomocnika wszystkim osobom z niepełnosprawnością? Z takim pytaniem do resortu wystąpiła w interpelacji posłanka Marcelina Zawisza (Lewica).

W odpowiedzi Ministerstwo wskazało, że § 2 ust. 3 ww. rozporządzenia wskazuje wprost, iż warunkiem koniecznym do uzyskania karty parkingowej jest osobiste złożenie wniosku, z wyjątkami określonymi w ust. 3 pkt 1-3. Wyjątki te generalnie dotyczą osób, które nie ukończyły 18 roku życia i osób ubezwłasnowolnionych. Katalog wskazanych wyjątków jest zamknięty i nie może być interpretowany rozszerzająco.

W opinii Ministerstwa aktualnie nie jest możliwe złożenie wniosku przez pełnomocnika bądź w inny sposób niż osobiście. Obowiązek osobistego stawiennictwa wynika bowiem z konieczności weryfikacji podmiotu uprawnionego do uzyskania karty parkingowej, a tym samym służy eliminacji potencjalnych przypadków wydawania kart parkingowych osobom nieuprawnionym, co zostało wskazane w uzasadnieniu do ustawy z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 1446 ze zm.).

Resort jednocześnie przyznał, że mając na uwadze problemy z osobistym stawiennictwem przez osoby z niepełnosprawnością, podjęte zostaną – przy współpracy z Komisją ds. dokumentów publicznych – prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych oraz nad dostosowaniem obowiązującego obecnie wzoru tej karty do wymogów ustawy o dokumentach publicznych. Zgodnie z art. 5 ust. 4 tej ustawy, karta parkingowa jest dokumentem publicznym kategorii trzeciej. Ustawowy termin dostosowania karty do minimalnych wymogów zabezpieczenia dokumentów publicznych w tym zakresie mija w lipcu 2026 r.

Ministerstwo zwróciło również uwagę, że w Parlamencie Europejskim trwają prace nad wdrożeniem dyrektywy ustanawiającej europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami. Nowa unijna karta ma zastąpić aktualny wzór i stanowić ułatwienie dla osób niepełnosprawnych w korzystaniu przez nie z przysługujących im uprawnień. Po opublikowaniu dyrektywy w Dzienniku Urzędowym UE, państwa członkowskie będą miały 2,5 roku na dostosowanie przepisów krajowych i 3,5 roku na rozpoczęcie stosowania dyrektywy.

Końcowo resort przekazał, że w przypadku podjęcia decyzji o zmianie rozporządzenia w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych (również w zakresie odstąpienia od konieczności osobistego stawiennictwa przy składaniu wniosku), należałoby dokonać zmiany treści wniosku o wydanie karty. Z kolei wprowadzenie możliwości elektronicznego ubiegania się o wydanie karty parkingowej wymagałoby dostosowania do tego celu Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności i portalu EMPATIA.

Z treścią interpelacji i odpowiedzi można zapoznać się tutaj 

Śr., 23 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak