Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Inauguracja Centrum Komunikacji dla Osób z Niepełnosprawnościami

Inauguracja Centrum Komunikacji dla Osób z Niepełnosprawnościami fotolia.pl

19 sierpnia miało miejsce spotkanie inaugurujące Centrum Komunikacji dla Osób z Niepełnosprawnościami. Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wybrało partnerów do realizacji projektu, wśród których znalazły się organizacje: MIGAM S.A., Polski Związek Głuchych oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Podczas spotkania zaplanowano dalsze prace nad utworzeniem Centrum, którego celem jest zapewnienie bieżącego wsparcia w komunikacji osobom z niepełnosprawnościami.

Centrum Komunikacji, finansowane w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, będzie działać od IV kwartału 2024 roku do IV kwartału 2027 roku. Skierowane jest ono do osób z niepełnosprawnościami oraz pracowników, którzy będą świadczyli wsparcie w ramach projektu.

Centrum będzie miało 17 lokalizacji w całym kraju oraz stworzy aplikację umożliwiającą korzystanie z usług przez Internet. Projekt ma na celu wspieranie osób z niepełnosprawnościami, w tym osób z zaburzeniami słuchu, mowy, wzroku, z niepełnosprawnością intelektualną, problemami zdrowia psychicznego oraz będących w spektrum autyzmu.

Centrum będzie oferowało szeroki zakres usług, w tym tłumaczenia na polski język migowy (PJM), transkrypcję mowy na tekst, tłumaczenie dokumentów oraz wsparcie w alternatywnych i augmentatywnych sposobach komunikacji (AAC). Usługi będą realizowane zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. Centrum zapewni również szkolenia dla specjalistów oraz opracuje standardy doboru urządzeń i metod komunikacji.

Dla osób z dysfunkcją wzroku, Centrum udostępni informacje o alternatywnych formach komunikacji, takich jak zapis w alfabecie Braille’a, nagrania dźwiękowe, czy pliki tekstowe przystosowane do syntezatorów mowy.

Centrum Komunikacji nie tylko zapewni codzienne wsparcie osobom z niepełnosprawnościami, ale także przyczyni się do wzrostu kompetencji specjalistów w dziedzinie tłumaczeń, AAC i ETR. Celem jest stworzenie infrastruktury, która na stałe wpłynie na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami w Polsce.

Źródło: MRPiPS

Pt., 23 Sp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś