Jak zorganizować imprezę, w której wziąć może udział każdy, niezależnie od stopnia sprawności? Na co zwrócić uwagę, by wszyscy mogli skorzystać z nowej świetlicy na osiedlu? Co zrobić, gdy przestrzeń publiczna nie jest dostępna dla osób na wózkach? To tylko niektóre kwestie, w jakich pomoże nowo powstałe Poznańskie Centrum Dostępności.
Potrzeba wsparcia w tym zakresie stała się szczególnie widoczna podczas badań, jakie przeprowadził Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania. W ich ramach odbyły się trzy spotkania z przedstawicielami instytucji kultury. Uczestniczyło w nich kilkadziesiąt osób zaangażowanych w tematykę dostępności - jedną z kluczowych rekomendacji było właśnie stworzenie miejsca oferującego konsultacje, doradztwo, a także audyty dotyczące dostępności w różnych obszarach.
Miasto Poznań dostrzegało potrzebę utworzenia takiego miejsca. Zabezpieczono więc pieniądze w miejskim budżecie i ogłoszono konkurs na operatora Poznańskiego Centrum Dostępności (PCD) - z taką inicjatywą wyszła Maria Lisiecka-Pawełczak, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta Poznania. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem - zgłosiły się cztery podmioty, z których wybrano Fundację Mili Ludzie. Dzięki temu możliwe będzie profesjonalne wsparcie w zakresie dostępności, skierowane do różnorodnych podmiotów w mieście.
Polskie ustawodawstwo od 2019 roku nakłada minimalne wymogi dotyczące zapewniania dostępności w podmiotach publicznych i niepublicznych finansowanych ze środków publicznych.
PCD będzie wspierać te podmioty w spełnianiu tych wymogów, przyczyniając się do zwiększenia dostępności Miasta Poznania dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Od 1 sierpnia Fundacja Mili Ludzie wprowadza działania na rzecz dostępności w Poznaniu w ramach Poznańskiego Centrum Dostępności. Tylko na ten rok PCD zaplanowało już wiele działań. Przede wszystkim chce przeprowadzić ponad 300 godzin audytów i doradztwa z zakresu dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej.
Powstanie też strona internetowa (www.dostepny.poznan.pl), która będzie bazą informacji o dostępności, a także podcast "Dział Dostępności". PCD zamierza też prowadzić w mediach społecznościowych kampanie promujące dostępność i zorganizować szkolenia dotyczące najważniejszych jej aspektów.
Centrum będzie wspierać podmioty publiczne na wiele sposobów:
Szkolenia: organizowane będą dla różnych instytucji, w tym miejskich jednostek i spółek, instytucji kultury i sportu, bibliotek, rad osiedli, organizacji pozarządowych, a także spółdzielni mieszkaniowych.
Doradztwo i audyty: eksperci PCD będą przeprowadzać audyty dostępności i oferować doradztwo w zakresie uniwersalnego projektowania.
Działania sieciujące: dla koordynatorów dostępności i osób odpowiedzialnych za dostępność w instytucjach publicznych i organizacjach pozarządowych.
Współpraca: z instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi, radami osiedli, komisjami dialogu obywatelskiego, spółdzielniami mieszkaniowymi i innymi podmiotami.
Wsparcie indywidualne: dla mieszkańców Poznania w procedurach wnioskowania o zapewnianie dostępności i składania skarg na jej brak.
Promocja i edukacja: centrum będzie prowadzić stronę internetową, social media oraz cykliczny podcast #DzialDostepnosci, aby zwiększać świadomość na ten temat.
Poznańskie Centrum Dostępności to inicjatywa, która ma poprawić jakość życia mieszkańców i mieszkanek stolicy Wielkopolski, poprzez zapewnienie lepszej dostępności przestrzeni publicznych, usług i informacji. Dzięki zaangażowaniu Fundacji Mili Ludzie i wsparciu ekspertów, Poznań staje się miastem bardziej otwartym i dostępnym dla wszystkich.
Źródło: Urząd Miasta Poznania