W Sejmie analizowany jest projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa czyli sygnalistów.
Po wstępnym posiedzeniu, na którym ogólnie omówiono założenia ustawy (o czym pisaliśmy w artykule „Ustawa o sygnalistach – parlament rozpoczął prace”), w środę 15 maja posłowie z Komisji Polityki Społecznej i Rodziny przeszli do analizy poszczególnych przepisów.
Projekt ustawy o ochronie sygnalistów złożył rząd, który reprezentuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Choć czasem strona społeczna zgłaszała wątpliwości i uwagi, to do momentu przerwania posiedzenia komisji posłowie zgłosili jedną, formalną poprawkę. Zaproponowano bowiem, by procedura zgłoszeń wewnętrznych musiała być uzgodniona ze związkami zawodowymi, a przy tym uzgodnienia nie miały narzuconego maksymalnego czasu trwania. Rządowy projekt przewiduje obowiązek konsultacji zapisów procedury, który powinien zakończyć się w ciągu 10 dni od przedstawienia związkom projektu procedury. Komisja odrzuciła poprawkę.
Ponadto, do tej pory sformułowano jedynie drobne korekty legislacyjno-redakcyjne lub językowe, którymi mają zająć się sejmowi legislatorzy.
Komisja zatwierdziła m.in. brzmienie przepisu, który zwalnia ze stosowania tzw. procedur zgłoszeń wewnętrznych małe jednostki samorządu.
Posłowie w swych obradach doszli do art. 25 z 64, które zawiera projekt. Kontynuacja ma nastąpić na następnym posiedzeniu komisji, 21 maja.