Równy dostęp do ochrony zdrowia to prawo zagwarantowane konstytucyjnie. Ustawa o dostępności zobowiązuje instytucje publiczne, między innymi placówki służby zdrowia, do likwidacji barier architektonicznych. Rzeczywistość nie pozostawia jednak złudzeń: osoby z niepełnosprawnościami często mają problem ze znalezieniem dostosowanych gabinetów oraz specjalistów rozumiejących ich potrzeby. W efekcie wizyta w placówce zdrowia wiąże się dla osób z niepełnosprawnościami z ogromnym stresem i obawami, a często kończy się nawet rezygnacją z usługi.
W odpowiedzi na sygnały odbierane od podopiecznych oraz wnioski płynące z badań, przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Avalon “Seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością ruchową,” powstała Mapa Dostępności - ogólnopolska wyszukiwarka specjalistów współpracujących z osobami z niepełnosprawnościami oraz dostosowanych placówek medycznych.
To przedsięwzięcie mające w swojej bazie już ponad 350 podmiotów medycznych, umożliwia łatwe wyszukiwanie gabinetów w całej Polsce, a także między innymi - specjalistów i specjalistki zdrowia intymnego. Dzięki wyszukiwarce zainteresowane osoby mogą w łatwy sposób znaleźć odpowiednią placówkę w najbliższej okolicy.
Placówki dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami weryfikowane są na podstawie opracowanych flitrów dostępności. Dzięki obecności na Mapie umożliwiony jest równy dostęp do opieki medycznej i możliwość skorzystania z usług lekarza specjalisty w możliwie jak najbardziej samodzielny i niezależny sposób. Pod uwagę brane są między innymi na takie aspekty:
- dostosowanie architektoniczne danej placówki,
- dostępność toalety dla osób z niepełnosprawnością,
- możliwość alternatywnego zapisu na wizytę i odbioru wyników badań,
- dostęp do tłumacza polskiego języka migowego,
- w odniesieniu do gabinetów ginekologicznych ważna jest dostępność pomieszczenia do przygotowania na wizytę oraz regulowanego fotela ginekologicznego lub leżanki.
Udział w inicjatywie jest całkowicie bezpłatny; umieszczenie placówki odbywa się za pomocą łatwego i intuicyjnego formularza, dostępnego na stronie internetowej, który wypełnić mogą osoby korzystające z danej placówki, a także osoba reprezentująca placówkę lub sam specjalista.
Realizacja Mapy Dostępności i stałe zwiększanie bazy placówek i specjalistów to działania na rzecz zwiększania dostępu do ochrony zdrowia, a także do respektowania prawa dostępu do podstawowych usług medycznych. Osoby z niepełnosprawnością mają prawo i możliwość równego dostępu i realizowania wszelkich swoich potrzeb. Ich niepełnosprawność nie powinna i nie może być przeszkodą w żadnym z obszarów zdrowia i życia, dlatego Fundacja Avalon zaprasza do włączenia się w działania na rzecz budowania rzeczywistości bez barier.
Źródło: niepelnosprawni.pl