Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w Kodeksie pracy przyjęte przez Senat

Zmiany w Kodeksie pracy przyjęte przez Senat fotolia.pl

Nie zgłaszając żadnych poprawek, Senat jednomyślnie przyjął zmiany w Kodeksie pracy. Chodzi o zmiany w art. 222, który dotychczas mówił o ochronie przed substancjami rakotwórczymi i mutagennymi. Teraz nastąpi rozszerzenie ochrony pracowników na substancje reprotoksyczne, czyli wpływające szkodliwie na rozrodczość. Są to m.in.: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego, metale.

Substancje reprotoksyczne mogą wywierać niekorzystny wpływ na funkcje seksualne i płodność u mężczyzn i kobiet, a także na rozwój potomstwa. Ich działanie może być nieodwracalne. Substancje te występują przede wszystkim przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, jak również w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i w warsztatach samochodowych.

Przyjęte przez Parlament przepisy wdrażają dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z dnia 9 marca 2022 r.

Źródło: MRPiPS

Pt., 7 Czrw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska