Przedstawione w raporcie dane pochodzą z aktualizacji, którą zespół Mapuj Pomoc przeprowadził latem 2023 roku. W trakcie tego procesu przeanalizowano informacje dotyczące działalności punktów pomocowych z różnych regionów Polski, które świadczą wsparcie osobom uchodzącym z Ukrainy. Dzięki aktualizacji udało się zweryfikować, kto nadal angażuje się w działania pomocowe, gdzie to robi i w jakiej formie. Sprawdzono także, które placówki zakończyły wcześniej deklarowane projekty, a także które zmieniły charakter swojej działalności na rzecz uchodźców.
Wyniki raportu
Z raportu wynika, iż sytuacja przedstawiona na mapie pomocy stabilizuje się. Z łącznej liczby 1619 zmapowanych placówek do końca sierpnia 2023 działalność utrzymało 1139 punktów. Brak równej dystrybucji pomocy w Polsce widoczny jest we wszystkich udostępnionych statystykach. Większe ośrodki miejskie znacznie przeważają w kwestii oferowanej pomocy.
Punkty kontynuujące swoją działalność zaczynają specjalizować się w pomocy długofalowej, oferując np. edukację, szkolenia, pomoc prawną, natomiast zamykają się te, które oferowały pomoc doraźną: miejsca noclegowe, pomoc rzeczową, czy transport. W całym kraj działa ponad 160 projektów skierowanych do osób z tzw. grup wrażliwych. 1/3 z nich znajduje się w województwie mazowieckim.
Cel i znaczenie procesu mapowania
Mapowanie umożliwia dokładne określenie lokalizacji punktów pomocy, co jest kluczowe dla osób potrzebujących wsparcia. Dzięki dostępowi do dokładnych danych, osoby te mogą znaleźć najbliższy punkt pomocy i uzyskać potrzebne środki oraz usługi.
Mapowanie pozwala organizacjom humanitarnym, rządowym agencjom oraz innym podmiotom na skoordynowanie swoich działań i efektywne rozlokowanie zasobów w odpowiednich miejscach. Zapobiega to nadmiernemu dublowaniu się działań i pozwala na lepsze wykorzystanie dostępnych środków.
Obserwowanie zmieniającej się sytuacji humanitarnej jest kluczowe. Dzięki aktualnym danym, organizacje mogą dostosowywać swoje działania do nowych potrzeb i wyzwań, co przyczynia się do bardziej efektywnej pomocy.
Mapowanie punktów pomocy dostarcza istotnych informacji dla społeczeństwa i mediów na temat dostępności pomocy dla osób w potrzebie. Promuje to większą świadomość społeczną i solidarność, co może prowadzić do większego wsparcia dla działań humanitarnych. To proces, który pomaga w długoterminowym planowaniu działań humanitarnych. Pozwala na określenie, gdzie istnieje zapotrzebowanie na nowe punkty pomocy i jakie rodzaje wsparcia są najbardziej potrzebne.
W rezultacie mapowanie punktów pomocy w Polsce przyczynia się do bardziej efektywnego i zorganizowanego świadczenia pomocy humanitarnej, poprawy dostępu osób potrzebujących wsparcia do niezbędnych usług i zasobów oraz zwiększenia świadomości społecznej na temat kwestii humanitarnych.
Pobierz i przeczytaj raporty
Poniżej udostępniamy raport główny – ogólnopolski oraz raporty dla poszczególnych województw.
Raport Ogólnopolski możesz pobrać tutaj
Sprawdź raporty dla poszczególnych województw:
- dolnośląskie
- kujawsko-pomorskie
- lubelskie
- lubuskie
- łódzkie
- małopolskie
- mazowieckie
- opolskie
- podkarpackie
- podlaskie
- pomorskie
- śląskie
- świętokrzyskie
- warmińsko-mazurskie
- wielkopolskie
- zachodniopomorskie
Źródło: IP