Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy seniorzy są zadowoleni ze swojej emerytury?

Czy seniorzy są zadowoleni ze swojej emerytury? fotolia.pl

Wg badania przeprowadzonego przez czeski fintech Fondee wynika, że prawie 27% respondentów jest zadowolonych ze swojej państwowej emerytury. Natomiast nikt z ankietowanych nie uważa, aby była ona zbyt wysoka. Największa część emerytów i emerytek (31%) chciałaby pobierać dodatkowo od 400 do 1000 zł miesięcznie, około 19% respondentów marzy o emeryturze wyższej o 200 zł, 15% o zaledwie kilkadziesiąt złotych, a 5% chciałoby dodatkowo otrzymywać od Państwa kwotę z przedziału 1200-2000 zł.

39% seniorów spokojnie wiąże koniec z końcem będąc na emeryturze, jednak 30% skarży się na niedostateczną ilość pieniędzy, głównie dlatego, że w latach pracy nie mieli z czego oszczędzać na emeryturę. Ponad 21% respondentów stwierdziło, że nie spodziewało się wtedy, że będą potrzebować więcej środków.

Na pytanie, ile pieniędzy odłożyli na emeryturę (poza emeryturą państwową), ponad 18% ankietowanych seniorów odpowiedziało, że ... nic, a 4% przeszło na emeryturę z długami (!). 16% respondentów posiadało oszczędności w setkach złotych, a 33% w tysiącach złotych. Dziesiątki tysięcy złotych zaoszczędziło 26%, a zaledwie 4% seniorów było w posiadaniu setek tysięcy złotych i więcej.

Pomimo tego 21% respondentów uważa, że osoby przechodzące obecnie na emeryturę powinny mieć co najmniej 200-400 tys. zł oszczędności, aby zapewnić sobie godną jesień życia. Około 10% uważa, że powinny mieć więcej. Niespełna 31% osób zadowoliłoby się kwotą 300-400 tys. zł, a około jednej trzeciej - kilkudziesięcioma tysiącami złotych.

Sytuacja ekonomiczna seniorów pogarsza się po przejściu na emeryturę – tak stwierdziło 43% respondentów, natomiast 20% odpowiedziało, że znacznie się pogorszyła. Niecałe 31% stwierdziło, że ich ekonomiczny standard życia pozostał taki sam.

Z drugiej strony 19% emerytów wyraziło zdanie, że są dobrze sytuowani finansowo i nie mają na co narzekać. Jedna czwarta z nich uważa, że powinni więcej oszczędzać na emeryturę. 24% twierdzi, że mogli zacząć przygotowywać się do starości wcześniej. 12% byłoby bardziej pracowitych lub pracowałoby dłużej. Niecałe 15% stwierdziło, że powinni bardziej dbać o swoje zdrowie, ponieważ opłaciłoby się to finansowo w starszym wieku. Taki sam odsetek respondentów stwierdził, że wolałby raczej inwestować niż oszczędzać. 19% uznało, że nie zabezpieczyło wystarczająco swoich pieniędzy przed inflacją.

Jakich rad seniorzy udzielają młodszym pokoleniom? 59% zachęca ich, by nie polegali na państwowej emeryturze. 58% uważa, że do emerytury należy zacząć się przygotowywać wcześniej, a 41% twierdzi, że nie powinno lekceważyć się ilości pieniędzy potrzebnych na emeryturze. Zapewnienie sobie własnego lokum zaleca 52% ankietowanych, a zainwestowanie pieniędzy 23%. 30% przestrzega przed poleganiem tylko na funduszach i programach emerytalnych. Według 21% dobrym pomysłem jest przygotowanie się na konieczność dorabiania na emeryturze. 42% wskazuje, że sytuacja jest jeszcze trudniejsza, jeśli dana osoba zostaje sama.

Źródło: IP

Pt., 24 Lst. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła