Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wymogi wobec p.o. kierownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej

Wymogi wobec p.o. kierownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej fotolia.pl

Pełniący obowiązki kierownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej musi spełniać wymagania z art. 122 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej. Tak wynika z niedawnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Kwestia sporna sprowadza się w sprawie do tego, czy wymogi, jakie ustawa stawia przed osobami kierującymi jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej (tj. wymóg dotyczący stażu pracy w pomocy społecznej oraz posiadania specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej), winny być spełnione zarówno przez osoby, którym powierzono stanowisko kierownika tego rodzaju jednostki, jaki i osoby, którym powierzono wykonywanie obowiązków kierownika na określony czas, w tym w trybie art. 21 ustawy o pracownikach samorządowych.

W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, art. 122 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej znajduje zastosowanie do wszystkich osób, które kierują jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej. Ustawa nie różnicuje bowiem wymogów stawianych tym osobom w zależności od podstawy, w oparciu o którą mają one wykonywać czynności leżące w gestii kierownika jednostki (akt powierzenia obowiązków, akt powołania, czy umowa o pracę). Przyjęcie odmiennego poglądu prowadziłoby w istocie do obejścia przepisów prawa, mających na celu powierzanie stanowiska osobom dającym rękojmię prawidłowego wykonywania obowiązków kierownika jednostki pomocy społecznej.

Wyrok NSA z 20 października 2023 r. sygn. I OSK 1246/23.

Źródło: CBOSA

Pt., 27 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel