Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Trzeba uważać przy tworzeniu przepisów w sprawie lokali komunalnych. Wyrok WSA po skardze RPO

Trzeba uważać przy tworzeniu przepisów w sprawie lokali komunalnych. Wyrok WSA po skardze RPO fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność zaskarżonych przez Rzecznika Praw Obywatelskich przepisów dotyczących wynajmowania lokali komunalnych w jednym z mazowieckich miasteczek. Warto przyjrzeć się rozstrzygnięciu, by nie popełnić tego rodzaju błędów.

24 lutego 2022 r. odbyła się rozprawa ze skargi RPO na uchwałę Rady Miasta i Gminy w sprawie ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego Miasta i Gminy. Rzecznik zaskarżył uchwałę w zakresie dot. zapisu „i nie był niższy niż 50% wymienianych kwot”, oraz fragmentu załącznika do uchwały o następującej treści „Decyzja nie podlega zaskarżeniu” - jako niezgodne z prawem i wniósł o stwierdzenie ich nieważności. 

RPO stwierdził naruszenie prawa w odniesieniu do:

  1. przepisu uchwały w zakresie dot. wprowadzenia minimalnego dochodu w postaci zapisu „i nie był niższy niż 50% wymienianych kwot” tj. w zakresie w jakim pozbawiał prawa do najmu lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony pewną grupę mieszkańców, którzy osiągają dochód zbyt wysoki na zawarcie umowy najmu socjalnego lokalu i jednocześnie zbyt niski na zawarcie umowy najmu na czas nieoznaczony,
  2. fragmentu załącznika do uchwały o następującej treści „Decyzja nie podlega zaskarżeniu” tj. w zakresie w jakim informowano o zamknięciu drogi do zaskarżenia odmowy udzielenia pomocy mieszkaniowej.

Rada Miasta i Gminy zmieniła w pewnym momencie zaskarżone postanowienia uchwały, zgodnie z żądaniem RPO. Rzecznik podtrzymał jednak wniesioną skargę w całości z uwagi na fakt, że przepisy te w dalszym ciągu wywoływały skutki prawne w stosunku do osób, którym odmówiono pomocy mieszkaniowej. Wnosił on o stwierdzenie nieważności zaskarżonych postanowień w brzmieniu obowiązującym do dnia wejścia w życie uchwały zmieniającej.

WSA w całości podzielił argumentację Rzecznika i stwierdził nieważność zaskarżonych przepisów w brzmieniu obowiązującym do dnia wejścia w życie uchwały zmieniającej Rady Miasta i Gminy.

Opracowano na podstawie komunikatu Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Pt., 3 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński