Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wokandy. Przyznanie zasiłku stałego wraz ze składką na ubezpieczenie zdrowotne

Z wokandy. Przyznanie zasiłku stałego wraz ze składką na ubezpieczenie zdrowotne fotolia.pl

W okresie zawieszenia postępowania, art. 37 ust. 6 ustawy o pomocy społecznej nie stosuje się, a to oznacza, iż przy ustalaniu wysokości zasiłku stałego do dochodu wlicza się kwotę zasiłku okresowego. Zasiłki okresowe przyznane skarżącemu w okresie zawieszenia postępowania w danym miesiącu stanowiły jego dochód i fakt ten musi być uwzględniony przy ustaleniu wysokości zasiłku stałego.

Organy prawidłowo uznały, kierując się art. 106 ust. 3 i 9  ustawy prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, że choć skarżący kasacyjnie dostarczył orzeczenie o stopniu niepełnosprawności we wskazanym tam terminie, wnioskowane świadczenie należało mu przyznać nie od miesiąca, w którym złożył wniosek o przyznanie zasiłku stałego, ale dopiero od miesiąca, od kiedy datuje się niepełnosprawność.

Słusznie również organy wskazały, że z uwagi na zawieszenie postepowania nie znajdzie zastosowania przepis dotyczący ustalenia oraz wysokości zasiłku stałego tj. do dochodu nie wlicza się kwoty zasiłku okresowego. Co w konsekwencji oznacza, że w okresie zawieszenia postepowania zasiłek okresowy jest wliczany do kwoty dochodu. Zatem zasiłki, które skarżący otrzymał w okresie zawieszenia postępowania, zgodnie z przepisami muszą zostać wliczone do dochodu, podczas ustalania wysokości zasiłku stałego. 

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 sierpnia 2021 r., sygn. I OSK 471/21

Źródło: CBOSA 

Pt., 10 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek