Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Organizacja lekcji religii w grupach międzyklasowych i międzyoddziałowych - jest rozporządzenie

Organizacja lekcji religii w grupach międzyklasowych i międzyoddziałowych - jest rozporządzenie fotolia.pl

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie zmieniające organizację nauczania religii w szkołach i przedszkolach. Głównym celem jest ułatwienie tworzenia w tym celu grup międzyoddziałowych i międzyklasowych.

Zgodnie z nowym brzmieniem § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach przedszkole i szkoła organizują naukę religii w grupie obejmującej wychowanków danego oddziału albo uczniów danego oddziału lub danej klasy, jeżeli na naukę religii w danym oddziale lub danej klasie zgłosi się nie mniej niż siedmiu wychowanków tego oddziału albo uczniów tego oddziału lub tej klasy.

Ponadto, dodano do tego paragrafu nowe ustępy, regulujące bardziej szczegółowo niż do tej pory kwestię grup międzyoddziałowych i międzyklasowych.

Zgodnie z rozporządzeniem nowelizującym:

  1. W przypadku gdy na naukę religii zgłosi się mniej niż siedmiu wychowanków danego oddziału albo uczniów danego oddziału lub danej klasy przedszkole i szkoła organizują naukę religii dla wychowanków tego oddziału albo uczniów tego oddziału lub tej klasy w grupie międzyoddziałowej lub grupie międzyklasowej.
  2. Przedszkole i szkoła mogą organizować naukę religii również w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej obejmującej:
    1. wychowanków oddziałów albo uczniów oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się nie mniej niż siedmiu wychowanków albo uczniów w poszczególnych oddziałach lub klasach, lub
    2. wychowanków oddziałów albo uczniów oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się nie mniej niż siedmiu wychowanków albo uczniów w poszczególnych oddziałach lub klasach, oraz wychowanków oddziałów albo uczniów oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmiu wychowanków albo uczniów w poszczególnych oddziałach lub klasach.

Przy okazji ustanowiono zasadę, że w szkole podstawowej grupa międzyklasowa, o której mowa wyżej, może obejmować uczniów klas I–III albo IV–VI, albo VII i VIII.

Liczba uczniów w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej w szkole nie może przekraczać 28, a w przypadku grupy międzyoddziałowej lub międzyklasowej obejmującej uczniów klas I–III szkoły podstawowej – 25. Jeśli chodzi o przedszkola, liczba wychowanków w grupie międzyoddziałowej nie może przekraczać 25.

W wydanym akcie prawnym określono również limity liczby posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowanków w grupie międzyoddziałowej albo uczniów w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej.

Rozporządzenie z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach  opublikowano w Dzienniku Ustaw 1 sierpnia pod pozycją nr 1158. Wejdzie ono w życie 1 września, a więc wraz z początkiem nowego roku szkolnego.

Śr., 31 Lp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński