Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządy nie będą już wypłacać świadczenia „Dobry start”

Samorządy nie będą już wypłacać świadczenia „Dobry start” fotolia.pl

Prezydent podpisał ustawę z dnia 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Nowelizacja ta przewiduje znaczne zmiany w systemie składania wniosków o przyznanie świadczenia „Dobry start” jak i samych wypłat tego świadczenia.

Od bieżącego roku wniosków o przyznanie świadczenia nie będzie już można składać w formie tradycyjnej (papierowej), wnioski będą przyjmowane wyłącznie w formie elektronicznej. Przyjmowaniem wniosków zajmował się będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W 2021 r. rodzice nie będą mieli możliwości odbioru świadczenia w gotówce – świadczenie to będzie wypłacane wyłącznie za pośrednictwem rachunku bankowego. Najważniejsza zmiana jest następująca: wypłatą świadczenia, jak i przyjmowaniem wniosków nie będą zajmowały się już samorządy. Co oznacza to dla przeciętnego obywatela? Że nie będzie dało się już dłużej złożyć wniosku o wypłatę świadczenia czy uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania, podczas załatwiania spraw codziennych w swoim miejscu zamieszkania.

Nabór wniosków w nowej formule rozpocznie się równo za miesiąc – 1 lipca.

Nowe przepisy mają na celu zapewnienie większej efektywności w realizacji programów skierowanych do rodzin z dziećmi. Rząd przekonuje, że dzięki takiemu rozwiązaniu w latach 2021-2031 koszty obsługi programu "Dobry start" będą niższe o blisko 488 mln zł. Samorządowcy nie podzielają stanowiska rządu i sądzą, że efektywność finansowana będzie jedynie pozorna a z całą pewnością pogorszy się dostępność do świadczenia dla obywateli.

Źródło: www.prezydent.pl 

Pt., 4 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek